Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: При Закона за горивата спорът е между Валентин Златев и Кирил Домусчиев

Снимка: БГНЕС

„Когато се говори за горива, какво е в основата – това е спорът между един от големите дистрибутори, „Инса“ на Кирил Домусчиев, и „Лукойл“ на Валентин Златев. Тъй като „Инса“ започна собствен внос на сериозни количества, това не се харесваше на "Лукойл" и оттам тръгна цялата разправия. Всички тези неща за стопиране на „сивия“ внос и изсветляване на сектора са второстепенни реплики и са по-скоро за отклоняване на вниманието“, заяви енергийният експерт Васко Начев в интервю за БНР.

„Хубаво е, че отпадна банковата гаранция от 20 000 лева за регистрация на бензиностанция и изискването на капитал от 1,5 милиона за търговците на пропан-бутан, които са истински непосилни“, допълни той и изтъкна, че последното е било залегнало в текстовете, защото „Инса“ няма акцизни складове.  

„Твърде много шум се вдигна и няма да се стигне до изкривени решения, които да повлияят негативно на пазара. Той е достатъчно изкривен. Виждаме злоупотреба с господстващото положение от "Лукойл" като най-голям дистрибутор и налагане на правила по-малките играчи да нямат полезен ход и да купуват от голямата рафинерия. Затова трябва по друг начин да изглеждат правилата“, смята Васко Начев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Окончателно: Законът за горивата влиза в сила след 6 месеца

Парламентът прие окончателно промените в спорния Закон за горивата. Въпреки, че той вече действа, депутатите отложиха с 6 месеца влизането в сила на Наредбата за прилагането на закона. Парламентът задължи шофьорите на моторни превозни средства и..

обновено на 31.01.19 в 14:29
Тони Димов

Тони Димов: Законът за горивата е пример как се заобикалят изисквания

Законът за горивата, чието влизане в сила беше отложено, е пример как депутатите заобикалят изискванията на регулаторната реформа от 2016 за оценка на въздействието и обществени обсъждания на законопроектите. Това заяви в предаването „12+3“ Тони..

публикувано на 31.01.19 в 14:07
Драгомир Стойнев, депутат от БСП

Драгомир Стойнев: Управляващите отлагат закона за горивата заради изборите

От БСП предлагат влизането в сила на т.нар. "Закон за горивата" да бъде отложено с 2 месеца. Депутатът Драгомир Стойнев, който е и член на комисията за борба с контрабандата и сивата икономика, заяви днес пред БНР, че зад идеята да се отложи..

публикувано на 29.01.19 в 08:52
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц, Стармър и Макрон изразиха пълна подкрепа за Украйна по пътя към траен и справедлив мир

Германия, Великобритания и Франция изразиха пълна подкрепа за Украйна по пътя ѝ към траен и справедлив мир. Това обяви говорител на правителството в Берлин след телефонен разговор между германския канцлер Фридрих Мерц, британския премиер Киър Стармър..

публикувано на 21.11.25 в 15:24
Даниел Бенатов

Даниел Бенатов: В този документ САЩ правят украинската позиция като на капитулация

Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц. Даниел Бенатов, университетски преподавател в Украйна. "За последните 3 години толкова много планове..

публикувано на 21.11.25 в 15:13

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу входа на старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит днес срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а ръководител на инициативния комитет е Димитър Главчев, който през..

публикувано на 21.11.25 в 15:02

Парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина

Въпреки острите критики парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина. Проектобюджетът за 2026 г. получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими. Против гласуваха..

публикувано на 21.11.25 в 14:59

ЕК даде България на Съда на ЕС заради неспазени ангажименти по директива

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС за неспазване на ангажиментите по Директивата за намаляване на националните емисии.  България не е изпълнила задължението си за намаляване на емисиите на амоняк, като е налице системен пропуск в..

публикувано на 21.11.25 в 14:46

Възстановяват връзката между Кости, Бродилово, Българи и Царево

В Царево започна строителството на временен път, след като наводнението в началото на октомври направи неизползваем моста над река Изгревска. От Пътната агенция съобщиха, че ще бъде възстановена връзката между селата Кости, Бродилово, Българи и..

публикувано на 21.11.25 в 14:32
Дмитрий Песков

Кремъл: Зеленски да преговаря сега или ще загуби още територии

От Кремъл предупредиха украинския президент Володимир Зеленски "да започне преговори сега или ще загуби още територии", предаде БТА. "Ефективната работа на руските въоръжени сили би трябвало да убеди Зеленски, че е по-добре да се преговаря..

публикувано на 21.11.25 в 14:26