Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юдит Сархентини: Не критикуваме Орбан заради миграцията, а за посегателства върху правата на граждани

3
Холандската депутатка от партията на Зелените Юдит Сархентини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица Европейският парламент за пореден път дебатира спазването на принципите на правовата държава в Унгария. „Унгарското правителство ни изкарва, че го критикуваме заради миграцията, а всъщност правим това заради посегателството му върху основни права на унгарските граждани“, казва в интервю за БНР докладчикът за Унгария в Европарламента Юдит Сархентини.

Холандската депутатка от партията на Зелените каза в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че чрез този похват премиерът Виктор Орбан измества вниманието от влошаващата се икономическа ситуация, сплашването на протестиращите, отнемането на свободата на медиите.

- Госпожо Сархентини, у много хора остава усещането, че Унгария е на прицел заради твърдия ѝ отказ да приема мигранти на своя територия. Как ще ги убедите, че вашата теза е правилна?

- Аз никога няма да мога да убедя унгарското правителство, че не става дума за миграцията, защото то иска да бъде така. То употребява бежанската тема като претекст за всичко, което не върви в страната. Използват критиките на Брюксел или на чужденците, за да прикрият икономическите си проблеми. Докладът, който изготвих през септември, е показателен и не говори толкова за миграция и убежище. В него става дума за правата на унгарските граждани - на независимите медии, за справедлив процес, за правото на сдружаване, които кабинетът на Виктор Орбан отнема. Така че нека не се ловим на лъжите му, че не е там проблемът.

Друго, което ме поразява е, че унгарският кабинет внушава как Европейският парламент критикува страната или народа, а това не е така. Парламентът има проблем с правителството, но по време на дебатите те смесват народа, страната, политическата партия и правителството. А това са съвсем различни неща. Аз ценя хората в Унгария и харесвам страната, но имам голям проблем с кабинета.

- Казвате, че имат икономически проблеми, но статистиките сочат друго. Това важи и за социалната политика…

- Това не е икономика, става дума за социални придобивки. И много добре разбирам, че хората оценяват това - добрата социална система е важна. Погледнете обаче колко унгарци работят на минимална заплата и колко е ниска тя - това са може би около 40 на сто от хората. И ако разгледате заробващия закон, който бе прокаран през унгарския парламент, ще видите, че хората, принудени да полагат извънреден труд, могат да си вземат парите за този труд чак след няколко години. Правителството прави това, защото има недостиг на работна ръка. Същевременно Унгария затваря вратата си за икономическата имиграция, да кажем, от Украйна. Така че те не могат да си набавят необходимата работна ръка и същевременно не плащат добре. И ако погледнете икономическия растеж в региона, ще видите, че в Чехия и Словакия той е далеч по-голям, отколкото в Унгария.

- Ако това наистина е така, трябваше да има много сериозни протести. Иначе протести има и сега, но те не са с размах, какъвто се очаква за подобна ситуация…

- И аз мисля, че протестите биха могли да бъдат далеч по-сериозни и лично бих искала да подкрепя тези, които се осмеляват да излязат на улицата. Сплашванията са доста силни - всички тези протести се заснемат. И ако вие живеете в по-малко градче и работите държавна работа или пък работата ви по някакъв начин е свързана с администрацията, какъвто е случаят с половината от хората на такива места и ви видят заснет, рискувате да я загубите. Не подценявайте начина, по който става сплашването в тази страна.

Протест в Будапеща през декември 2018 г.

- Предполагам, че това, което казвате, важи и за медиите….

- По-голямата част от медиите говорят в момента за това колко се харесва правителството. Много независими медии бяха закрити през годините. Това лято една независима телевизия смени тона си на 180 градуса само за един ден, защото я купи приятел на Виктор Орбан. Наскоро около 450 медии - телевизии, радиа, вестници и списания бяха слети, като през годините бяха купувани от приятели на Орбан при много изгодни заеми от държавата. Сега работят като конгломерат и имат монопол върху рекламите. Ако сте независимо списание или уебсайт, е много трудно да си осигурите финансиране, защото държавата не насочва реклами към вас. Така че парите се отклоняват от независимите медии.

- Как ще преборите този проблем, след като за задействането на чл. 7 срещу Унгария, който да я лиши от правото на глас, трябва мнозинство в Съвета?

- Съветът трябва да реши това. Европейският парламент свърши своята работа - две трети от депутатите гласуваха за моя доклад. Имайте предвид, че мнозинството от Европейската народна партия също го подкрепи. Мисля, че Съветът разбра този сигнал много добре.

Освен това наближават и европейските избори и много политици извън Унгария трябва да обясняват вкъщи защо продължават да приемат факта, че унгарците са лишени от правата си, докато парите на европейските данъкоплатци отиват в Унгария.

Докладчикът за Унгария в Европарламента Юдит Сархентини приема овации на свои колеги след вота за задействане на процедура, която може да лиши членката на ЕС от право на глас в Европейския съвет.

- Споменахте европейските избори, но тенденцията, която се очертава, е по-скоро в полза на Орбан. Националистите набират сила…

- Ще видим. В крайна сметка, Европейската народна партия, която е най-голямата в Европейския парламент, е проевропейска, а нито един гражданин не би искал да живее в авторитарен режим. Разбирам добре хората, които гласуват за политици, обещаващи им по-добър живот. Но не разбирам политиците, избрани заради икономическата им програма, които после закриват вестници и уволняват съдии.

- Но ФИДЕС е част именно от групата на Европейската народна партия. Как ще се реши този проблем?

- Този въпрос задайте на Европейската народна партия. Ние, Зелените, никога не бихме позволили на такъв член от семейството ни да продължи да бъде част от него и бихме били доста по-критични. Вече имаме проблеми в Румъния и Полша, имаме и дясно популистко правителство в Италия.

- И все пак виждате ли шанс Орбан да бъде победен?

- Не мисля, защото той промени изборното законодателство, така че дори и с по-малко мнозинство от 50 на сто има мнозинство от две трети в парламента, а освен това все още е популярен. Но демокрацията е нещо повече от това победителят да вземе всичко. Надявам се хората в Унгария да гласуват за това, което смятат за важно. Аз няма да се намесвам.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кая Калас

Кая Калас: Сирия е изправена пред доста несигурно бъдеще

"Сирия е изправена пред оптимистично и позитивно, но и доста несигурно бъдеще и трябва да сме сигурни, че ще върви в правилна посока" - това каза на влизане на заседанието на министрите на външните работи върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Това е една от темите, които те ще разискват днес на заседанието си в..

публикувано на 16.12.24 в 10:43

Равносметката на ИА "Програма за образование" за 2024 г. и амбиции за следващата

По какви цели е работила Изпълнителна агенция "Програма за образование" през настоящата година и какви амбиции има за следващата? В предаването "Хоризонт до обед" проф. дхн Георги Вайсилов, изпълнителен директор на агенцията, акцентира върху два от проектите, които реализират с МОН. В единия от тях - "Успех за теб", участват 1480 училища...

публикувано на 16.12.24 в 10:29

Икономическият и социален съвет призова за спешна промяна в районирането в България

За спешна промяна на районирането в България призовават от Икономическият и социален съвет.  В анализа по темата се посочва, че настоящата ситуация предизвиква сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния регион, заради непропорционално високото спрямо средното за страната благосъстояние на София-град. Заради икономическото..

публикувано на 16.12.24 в 10:07

Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите са против предложените промени в ЗСВ

Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите възразяват срещу промените, предложени с Проект на Закона за съдебната власт, публикуван на официалния сайт на Народното събрание от 5 декември , се казва в писмо, разпространено до медиите. Законопроектът е внесен от ПП-ДБ. Прокурорите и следователите окачествяват предложените промени..

публикувано на 16.12.24 в 10:06
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Стигне ли се до кабинет, задължително ще мине през коалиционно споразумение

Над 52% е шансът да се състави кабинет и вероятно ще има коалиционно споразумение между ГЕРБ и ДБ с подкрепата на БСП и ИТН. Това прогнозира социологът от "Тренд" Димитър Ганев в интервю пред БНР. Според него процесът е в много начален преговорен етап.   "Но самият факт, доколкото беше потвърдена информацията, че мандатът ще се дава след..

публикувано на 16.12.24 в 10:04

Двойно скача таксата смет в Бобов дол

Двойно се увеличава таксата смет за община Бобов дол, обяви кметът на миньорския град Елза Величкова, която е внесла предложението за гласуване в Общинския съвет и то е прието. Местните данъци и такси не са променяни за последните близо 10 години, но при сегашната ситуация това е неизбежно, коментира тя. За града таксата смет от 3,5 става 7..

публикувано на 16.12.24 в 09:53

По-скъпа коледна трапеза в Гърция с 10 на сто

Много от гърците предпочитат да пазаруват за празниците от България, заради високите цени в гръцките магазини. Разходите за коледната трапеза тази година в Гърция са с 10% повече. Това показва проучване на Съюза на потребителите. Минимално за човек са необходими 40 евро, което за едно четиричленно семейство прави 160 евро само за коледната..

публикувано на 16.12.24 в 09:39