Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години организирано пещерно дело в България

Проучването на пещерите у нас започва още след Освобождението

Отбелязват годишнината с книги на видни спелеолози, фотоизложба и международен конгрес

Снимка: БГНЕС

Тази година със серия от събития ще бъде отбелязана 90-ата годишнина на организираното пещерно дело в България. Днес се открива фотоизложбата "Ние и пещерите", а през май в Добрич ще се проведе международен конгрес по спелеология. За септември е предвиден европейски спелеофорум с участието на учени от цял свят.

Интересът към проучването на пещерите в България датира от края на 19 век, разказва пред "Хоризонт" Алексей Жалов, председател на Балканския спелеоложки съюз. „Става дума за вечния стремеж на човека да открива тайни, да надникне там – какво има под земята, още повече - това е първият дом на проточовека.“

В световен мащаб още първите спелеоложки организации се появяват през 18 век в Германия и в Австрия.  

Пещерите са затворени екосистеми и се обитават от уникални организми

„Пещерите са затворени екосистеми“, посочва доц. д-р Явор Шопов, председател на Българската федерация по спелеология. „Има много организми, които не могат да излизат на повърхността извън пещерите и живеят само в една пещера, тъй като светлината е смъртоносна за тях. Те просто са се адаптирали към живот в пълна тъмнина. Има много такива намерени в България и тяхното изследване е изключително интересно.“

Същото се отнася за минералите. Поради специфичния микроклимат в пещерите, има минерали, които се срещат в една-единствена пещера в света. В България са намерени изключително много пещерни минерали, допълва Явор Шопов.

Обстановката в пещерите е най-близка до тази на отворения космос, ползват ги за тренинг на космонавти

Пещерите са важни и за космическите изследвания. Шопов дава пример с изследвания, правени в пещери, на биоритмите на хората при продължителен престой в пълна тъмнина. „Това е много важно за дълги полети в космоса. Следващата активност – това е подготовка на космонавти в пещери, тъй като пещерите са място в земята, където обстановката е най-близка до отворения космос.“

Страната ни участва в изследвания за търсене на пещери на Марс и на Луната с помощта на термални камери, отбелязва още Явор Шопов.

Шест от десетте благоустроени пещери в България се стопанисват от БТС. Председателят на организацията Алексей Стоев твърди, че в последните години са направени няколко революционни скока в осветлението на пещерите. Той е категоричен, че новите условия в пещерите са ги направили по-атрактивни и са засилили интереса на посетителите. Само за миналата година през трите най-посещавани пещери – Съева дупка, Ягодинска пещера и Дяволското гърло, са преминали над 400 хиляди души. 

Освен за туристически посещения и изследване на микроклимата, благоустроените пещери служат и като полигони за измерване на напрежението в земната кора. „И потенциалната възможност с това да изследваме процесите на тия напрежения, които водят след това до земетресения“, казва още Алексей Стоев. 

Той алармира още, че непрекъснато се проявява нездрав интерес към благоустроените пещери – било от страна на кметове, областни управители или бизнесмени.

Страната ни изостава в опазването на пещерите 

България е на последно място на Балканите в опазването на пещерите и е необходимо законодателство за това, категоричен е Алексей Стоев. „Имаме нужда от засилен контрол на държавата върху карстовите територии, защото карстовите територии са подложени на унищожителен грабеж. Ако отидете в една фирма, която предлага инертни материали, ще видите огромно количество изкъртени камъни от карстовите територии, които са прилежащи на пещерите.“  

По повод отбелязването на годишнината от началото на организираното пещерно дело у нас, ще бъдат издадени две книги на видните български спелеолози Петър Трантеев и инж. Радуш Радучев. Предстои издаването и на пътеводител на пещерите в България. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16