Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрички ученици създадоха интерактивна игра по повод Трети март

Играта представлява пътешествие с образователна цел през символни за града места

Ученици от Добрич създадоха интерактивна игра, посветена на предстоящия национален празник Трети март.

Идеята предложила преподавателката по история Надежда Иванова. Целта й - да се възможност децата да обогатят своите знания по по-интересен, нестандартен и съвременен начин. Играта е наречена „Търси се България“. 

Като дългогодишен историк в Регионалния исторически музей в Добрич, Надежда Иванова е натрупала огромен опит в работата си с деца от всяка възраст. От тази година и като преподавател в две от гимназиите в града, за нея предизвикателството как да обучаваме съвременните деца, така че да им е интересно, се превръща в кауза. 

Връщайки се от поредното си обучение в Каламата, Гърция, тя решава да инициира интерактивна игра по повод Трети март, в чието създаване обаче да участват самите деца.

Изучаването на историята трябва да е увлекателно, без да се стига до "Дисни" вариант

"Знаете, че когато става въпрос за история и за учене на историята, за запознаване с историята, за изграждане на национална идентичност, лично аз, пък и моите колеги са против отиването на културата в сферата на "Дисни". В същото време опита ни е малко да се оттласнем от традиционното възприемане на нещата. И решихме да създадем една игра, която да накара децата да учат и да научат различни неща, които са свързани с техния роден град, с историята, с това кое ни свързва, кое е общото между нас, кои са важните личности и събития. И в същото време да се забавляват, но да използваме и такива интерактивни средства и методи."

Всеки, който иска да участва в играта, трябва да си изтегли в своя телефон напълно безплатното приложение, като единственото условие е докато играем, да имаме интернет връзка. Добре е да сме си взели и селфи стик, тъй като в играта има много задачи, свързани с групови снимки. След инсталирането на играта, отборът трябва да се регистрира и приключението може да започне.

Местата от маршрута са символни за града

"Това е игра от типа "Ловци на съкровища", адаптирана към нещата, които нас ни интересуват и които искаме децата да научат, говорейки си за национален празник и за национална идентичност", разказва Надежда Иванова. "Местата, около които е изграден маршрутът, са символни за нашия град." Тествали са за колко време се проиграва маршрутът, има ли грешки или затруднения.

В създаването на играта активно участие вземат учениците от Частната профилирана гимназия „Райко Цончев" в Добрич. Лидия Лазарова и Кристиян Найденов споделиха, че това за тях е било едно много забавно предизвикателство.

"Играта е едно своеобразно пътешествие с образователна цел. Ученици от първи до 12 клас преминават през предварително установен маршрут и изпълняват поредица от задачи, които ще им помогнат да научат или да си припомнят повече за родината и за историята на родния ни град", обяснява Лидия. 

"Под наставничеството на госпожа Надежда Иванова и госпожа Мария Кирова - учителката ни по информационни технологии, ние със съучениците ни от 9 и 10 клас определихме маршрута, подбрахме обектите, формулирахме задачите и създадохме приложението. Написахме инструкции за участниците и измислихме лого на играта", допълва Кристиян. 

Децата се разделят на отбори, точките се формират според изпълнението на дадена мисия

Задачите в играта са 14. Отборите ще трябва да посетят Музея в Градския парк, площада пред църквата "Свети Георги", паметника на Св. Св. Кирил и Методий, Възрожденското училище в Стария Добрич, Регионалната библиотека "Дора Габе" и Художествената галерия.

Създателите на играта имат и още една задача: да спазят обещанието си да не издават отговорите.

Точките на отборите ще се формират на базата на най-кратко време за изпълнение на дадена мисия, както и на броя на верните отговори. Ако има участници с еднакъв брой точки, то преднина ще има този отбор, който пръв се е регистрирал. Всички инструкции за играта „Търси се България“ са качени на страницата на Регионалния исторически музей Добрич в интернет, в секцията "Новини". Победителите ще получат награда, предоставена от община град Добрич.

Още за играта слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48