Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ефективен ли е Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления?

| обновено на 22.02.19 в 17:24
Снимка: МВР

Всяка година на 22 февруари отбелязваме Международният ден за подкрепа на жертвите на престъпления. На тази дата през 1990 година правителството във Великобритания издава т.нар. Харта на жертвите на престъпността - първият официален документ, насочен към пострадалите от различни криминални деяния.

През 2007 година в България е приет Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления, който се оказва, че не е съвсем работещ. 
„Този закон е за една ограничена група от пострадали от престъпления като тероризъм, умишлено убийство или опит за убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство, изнасилване, трафик на хора или престъпления, които са извършени или поръчани от организирана престъпна група, т.е. не за всички пострадали, а само за този кръг хора“, обясни в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" юристът от Анимус Диляна Маркова.

„Освен това финансовата компенсация е само за имуществени вреди - разходи за медицинско лечение, транспортни разходи или такива за явяване при адвокат, ако пострадалото лице не е ползвало безплатна адвокатска помощ, като размерът е до 10 000 лева“, каза още юристът, както и уточни, че „това са разходи, които пострадалото лице трябва да доказва със съответните документи“, което често е трудно. 
„Това е една административна процедура, която може да се задейства една, след като е приключило наказателното производство с влязъл в сила съдебен акт или ако е прекратено заради това, че не може да бъде разкрито“, добави Маркова, според която въпросната компенсация е необходима на жертвите на по-ранен етап. 
„В много държави тези обезщетения се изплащат от фонд, който се попълва най-вече от конфискация на незаконно придобито имущество, докато по нашия закон за конфискация  на имущество, придобито от незаконна престъпна дейност, много малък процент изобщо не отива за компенсация на жертви, а отива за обществени, социални разходи“, уточни още тя.

„Този закон на хартия звучи много добре, но той остава един неработещ закон“ въпреки, че в него изключително добре са „експонирани изискванията на директивата за минималните права на жертвите на ЕС“, добави юристът. 
„Той разписва задължение на правоохранителни органи, които дас предоставят информация за правата на жертвите“, в това число „право на психологическа помощ“, която е предвидена да е безплатна. 
„Съгласно закона и правилника за неговото прилагане, тези организации се избират след процедура, която е по Закона за обществени поръчки. Имаме информация, че през 2017 година при обявяване на такава поръчка, явилите се организации не са отговаряли на условията и в резултата за 2017-а не е избрана организация“, каза още Маркова.

От 2007 до 2018 година нито една от 17 молби на жертви на трафик на хора не е била одобрена, а от 16 молби на жертви на изнасилване - само на две жертви са  били присъдени обезщетения по този закон с общ размер 4 000 лева, обясни юристът, която се позова на данни от поискана от Анимус през май 2018-а справка от Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления към Министерство на правосъдието. 

„В Древността ясно в казано - по-добре лош закон, отколкото без закон“, добави в коментар в ефира на "Хоризонт" д-р Росанка Венелинова - директор на  Център „Надя“, която работи по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления и според която „има какво да се променя“ в  него.

„Сумите, които са предвидени в този закон са така да се каже "скромни“, а оценяването на човешкия живот в случай на смърт са до 10 000 лева, а при средна и тежка телесна повреда - до 5 000. А при имуществените повреда, за да може да се получи компенсация е доста трудно, тъй като трябва да се събират изключително много документи“, уточни д-р Венелинова, чиято организация е печели търг на обществена поръчка, разписан по въпросния закон.

„Средно на година организацията помага с психологична помощ и подкрепа по този закон на около 50 до 70 души, уточни д-р Венелинова, както и поясни, че "една жертва на трафик миналата години все пак получи финансова компенсация, но това е изключение“, тъй като  но „много трудно се доказват и се събират документи при този род престъпления“. 
 
Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

С указ на Тръмп: Мексиканският залив вече ще бъде наричан "Американски"

Министерството на вътрешните работи на САЩ съобщи, че Мексиканският залив отсега нататък ще бъде наричан "Американски залив" по силата на указ на президента на Щатите Доналд Тръмп, съобщи БТА. В понеделник президентът издаде изпълнителна заповед, според която водите между южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико ще бъдат..

публикувано на 25.01.25 в 14:11

Осем катастрофи на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич

Осем са катастрофите, станали сутринта и преди обед на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич, като някои от тях са верижни.  Трима души са пострадали, сред тях има и дете.   Няма опасност за живота на никой от пострадалите.  Причината за катастрофите е гъстата мъгла, която се образува на автомагистралата в района на Сандански. Движението..

публикувано на 25.01.25 в 14:10
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Доналд Тръмп ще бори бедността, заобиколен от най-богатите хора в света

Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа какъв си. Ако използваме тази българска поговорка за отправна точка, то можем да заключим, че встъпилият в длъжност тази седмица американски президент Доналд Тръмп е един от най-богатите и влиятелни хора в света, тъй като беше обграден на церемонията от технологични милиардери - Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф..

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Таня Величкова и Николета Атанасова

За Радиото и журналистиката - пристрастно и с любов

"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня Величкова, дългогодишен водещ на сутрешното предаване "Преди всички" на програма "Хоризонт", в деня, в който медията празнува 90 години от създаването си. " Радиото е основната част от моята..

публикувано на 25.01.25 в 13:52

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Временно изпълняваща функциите Домова книга

През далечната 2004 година всичко беше различно, освен президентът на Руската федерация и някои закони на физиката . Аз, например имах един скандален зъб, който имаше нужда от генерален ремонт - приличаше на жълтите павета в София. И зъболекарят ми през далечната 2004 ми каза: Г-н Балев, ще ти направя един евтин зъб, временен; ти..

публикувано на 25.01.25 в 13:50
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов проведоха среща

Боршош и Генов: Петролният разлив в Черно море няма да достигне до българските брегове

Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от Военноморското..

публикувано на 25.01.25 в 13:38

Почина албанският архиепископ Атанасий

Архиепископът на Тирана, Дуръс и цяла Албания Анастасий (Анастас Янулатос) почина днес в Атина на 95-годишна възраст след дълго боледуване, предадоха албанските медии. Той почина тази сутрин в болница в гръцката столица заради системна органна недостатъчност. В последните си дни той се лекуваше в болницата „Евангелизмос“ в Атина, където беше..

публикувано на 25.01.25 в 13:27