Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворителната програма „Вкъщи” среща различни поколения израелски артисти

Има хора, които с благодарност приемат парите или вещите, които събират за тях благотворителните организации или отделни меценати. Но за други, особено за изявени творци, изпаднали в бедност поради липсата на диференциация в пенсионната система ли поради някакъв катаклизъм в собствения им живот, това е обидно. Те биха се радвали да им дадат възможност сами да заработят липсващите им средства, а заедно с това да зарадват почитателите си.

Един от композиторите на Израел, чиито песни са толкова популярни, че мнозина ги смятат за народни, е инициатор на движение за намиране на зали за представления или репетиции на току-що завършващи училищата по изкуствата творци и на пенсионирани артисти. Много от спортните зали се заключват вечер, а в тях биха могли да се изявяват тези, които не са на щат към определени трупи. Доскоро няколко ресторанта бяха наели като сервитьори студенти от последните курсове на театралната и музикалната академии. Особеното на тази заведения беше,че в един момент обслужването на клиенти спираше. Сервитьорите пееха, свиреха , изпълняваха скечове или кратки пиеси. След представлението отново сервираха. За съжаление собственикът реши, че подобно прекъсване на консумацията не му е изгодно и ги закри.

Опитват се да прокарат закон, чрез който биха правили данъчни облекчения за тези обществени или частни организации, които предоставят безплатно или евтино салони за изяви на творци. В тях освен безработните биха са включили и именити артисти, които искат за малко да се откъснат от рутината на постоянните трупи и заедно с бившите си колеги от университета, например, биха експериментирали в своето си изкуство. А фоайетата към тези зали биха били използвани за изложби на непризнати от официалните галерии художници. Подобна практика има в едно от най-престижните театрални училища. програмата се нарича „Вкъщи“. Според нея творци, завършили академията, се връщат и играят в удобно време представления заедно с начинаещите си колеги. Канят се и режисьори, възпитаници на това училище, да поработят със сегашните студенти. Надяват се, че те ще открият млади таланти и ще ги привлекат и в постановките в театрите.

„Не приемам да се смята, че моята работа с младите артисти е благотворителност, въпреки че играя без заплащане. Те могат да ми бъдат деца. Голямата ми дъщеря е малко по-малка и мечтае да учи в това театрално училище. Младежкият жар, ентусиазмът са заразителни. Ние сме от едно и също театрално училище, имаме еднакъв старт и се предполага, че ще говорим един и същи език, нищо че сме от различни поколения.Това прави нещата по-лесни, но от друга страна в репертоарните театри работя с артисти, завършили други училища. Но това е шанс да се върна към корените. Те ме зареждат. Най-много у дома се чувствам в хайфенския театър, въпреки че гастролирам и другаде, а също в много филми. Вярвам, че в момента си партнирам с бъдещи големи израелския артисти” казва Йоав Бар Лев - един от водещите актьори, режисьори и автори на пиеси на Израел, чиито родители са преселници от България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48