Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Троянско училище пред дилема - хуманитарен или професионален профил

Родители и ръководство на СУ "Св. Климент Охридски" в чиновническа битка за допълнителна паралелка

Снимка: http://statii.svetikliment.com

В средно училище "Св. Климент Охридски" в Троян през тази учебна година 78 ученици завършват седми клас.

Ръководството на училището настоява да се създадат три паралелки за осми клас, като се формира една нова хуманитарна паралелка. Предложението не е одобрено от Областната комисия по заетостта към областния управител, която утвърждава план-приема за следващата учебна година. 

„Представихме повече паралелки, защото смятаме, че имаме ресурса да ги реализираме. Имаме необходимия брой ученици, имаме кадровата обезпеченост, имаме материалната база, имаме постижения в областта на българския език и литература, имаме желанието както на учениците, така и на родителите", коментира директорът на училището Иванка Цекова.

"Политиката на министерството е свързана с преструктуриране на приема по профили и професии и насочването им към природо-математически, математически, IT специалности, както и повишаване на процентното съотношение на приетите ученици в осми клас в професионални гимназии, в професионални паралелки с по 2 пункта за учебна година. Аз си мисля, че обучението по български език и литература е обучение в името на грамотността, в името на възможността нашите ученици да продължат да развиват своите умения, компетентности и да бъдат грамотни хора, а не постоянно и непрекъснато да отчитаме плачевни резултати с нивото на владеене на езика", аргументира се Иванка Цекова, която изрази резерви към правилата за планиране и реализиране на държавния план-прием, които директорите на училища трябва да спазват.

Родители подкрепят ръководството в битката за хуманитарна паралелка 

Инициативен комитет от родители подкрепя ръководството на СУ "Свети Климент Охридски" в Троян. Някои от тях са присъствали на заседанието на Областната комисия по заетостта.

"Нашите деца са лишени от правото си на избор да учат там, където искат и да учат това, което искат. Вариантът в момента пред родителите е да насочат децата си някъде на друго място, т. е. извън общината. Това е, от една страна, непосилно от финансова гледна точка, от друга страна - при положение, че тук, в техния град, в тяхното училище може да се осъществи такова обучение, има необходимите специалисти, има базата, не виждам защо нашите деца трябва да са принудени да учат на друго място или да избират професионална паралелка, т.е. да са принудени да станат стругари, дърводелци, шивачки, при положение, че искат да станат учители примерно. И никой не може да ме убеди, че няма нужда от тези професии с хуманитарна насоченост“, казва Снежана Паймакова - майка на завършващ седмокласник.

Инициативният комитет от родители ще иска среща с министъра на образованието Красимир Вълчев, за настояват за трета паралелка с хуманитарен профил.

Местен журналист иска оставката на образователен чиновник

Според местния журналист Генади Маринов, ловешки образователен чиновник се подиграва с едно троянско училище, което е „голямо, успешно и амбицирано да върви напред“. Маринов отправи искане за оставката му.

"Смятам, да изпратя мотивите си за поисканата оставка на неговите началници -Министерството на образованието и лично на министъра. Смятам, че въпросният господин Еленко Начев от позицията си саботира българското образование. И вместо да насърчава, да ръкопляска на тази амбиция на училището, вместо подкрепа, получават точно обратното - спъване. Става дума за хуманитарна паралелка, а битката за българския език е стратегическа битка за България. Тя е важна колкото битката с корупцията и не трябва да бъде насърчавана, трябва да бъде страхотно насърчавана и този образователен чиновник получава пари и за това, а върши точно обратното. Как да не му искам оставката?"

Няма условия за функционирането на хуманитарна паралелка, опонира експертът

Началникът на Регионалното управление на образованието в Ловеч Еленко Начев опонира, че са предложени два варианта за обсъждане - за създаването на нова трета паралелка с хуманитарен профил в СУ "Свети Климент Охридски" в Троян и за формирането само на две паралелки.

"Във всяка една от общините ние предварително направихме анализ, изхождайки от план-приема реализиран в последните три години, нуждите на местния бизнес от кадри, каквито те са ги заявили предварително. Проведохме разговор с всяко общинско ръководство, с директори, представители на бизнеса, бюрата по труда, Агенцията по заетостта. Броят на учениците специално в община Троян е 243, което, ако сложим децата по 24, предполага 10 паралелки. По принцип, за да бъде една паралелка обоснована, то трябва да има такава необходимост, било то като заявка за кадри от общината, било то желание на деца и родители. Независимо от това, тази паралелка на това заседание на Комисията по заетостта към областния съвет за развитие бяха предложени два варианта - с тази паралелка и без тази паралелка.“

Няма достатъчно условия за съществуване на хуманитарната паралелка, смята Еленко Начев.

"Аз бих задал обратен въпрос - в езикова гимназия има кандидати за 15 паралелки. Защо не са 15 паралелки? Значи ли, че всяко училище, което завършват всички ученици, трябва да останат в това училище. Съществуват училища, които нямат седми клас. Тези училища какво означава - трябва да ги затворим всички ли? Аз обещах и си спазих обещанието към родителите, че ще предложа и двата варианта.“

„Право на всеки е да предлага и да иска оставката на когото и да е. Аз смятам, че ние сме предложили и двата варианта, гласувано е и в Министерството на образованието ще предложим този вариант, който е съгласуван в Комисията по заетостта“, уточни Начев.

Темата е разгледана в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39