Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Дали един филм ще те промени, това е въпрос на личен избор

| обновено на 01.03.19 в 18:33
Актьорът Димитър Маринов, който развя българското знаме на церемонията „Оскар“, на която за най-добър филм беше отличен „Зелената книга“.
Снимка: Ройтерс

Сценарият на филма „Зелената книга“ беше първият, който като прочетох, се разплаках. Това призна пред БНР актьорът Димитър Маринов. Лентата с негово участие спечели най-престижното отличие, връчвано от Американската филмова академия - награда „Оскар“ за най-добър филм.

„Първото впечатление от целия сценарий след прочитането му беше това чувство за надежда и обединение между две абсолютно противоположности във всяко едно отношение, включително спиритуално, социално и етническо. Как те биха могли да се съберат в едно, да са затворени в един автомобил и да пътуват през цялата страна и да намерят допирни точки. И не само да започнат вътрешно да се променят, да се разбират, да започнат респективно и да се уважават, благодарение на това, че се слушат и не само, дават шанс и да се чуят. Това е нещото, което страшно много липса и то особено в днешно време“, подчерта Маринов в предаването „Хоризонт за вас“.

„Колко би било по-лесно да се отстрани емоцията за момент, да се размисли и да се почувства, и да се изчака другата страна - максимално противоположна, просто да си каже мнението. И дори да те разгневи, дори да те ядоса, дори да те изнерви - да успееш да запазиш този авторитет и достойнство, както и да имаш търпение да изслушаш, а в следващия момент да се опиташ да се поставиш от другата страна и да усетиш. Мисля, че в днешно време това ни е страшно необходимо“, добави актьорът.

„В този сценарий тези двама души - от абсолютно противоположни светове, как успяха по някакъв начин да намерят общ език, а не само да намерят един нов общ свят. Както виждате и от филма, те не си стават първи приятели - тотално да променят целия си живот и всичките си идеи, но те започват да го правят, което вече е надеждата, че явно ще се стигне до този момент, както казва в една своя реплика моят герой, за да си променят сърцата и да станат това, което всъщност те би трябвало да бъдат“, разказа още Димитър Маринов.

„Лично за мен има редица филми, които са ме накарали дълбоко да се замисля и да открия неща, които не съм ги знаел“, добави актьорът, според когото „всяко едно изкуство в основата си е подтикнато от любов, добри чувства и желание за интегриране и променяне на съзнанието, но в положителното, доброто, красивото, по-хармоничното“.

„Дали един филм ще те промени, това е въпрос на личен избор“, каза още Маринов, както и сподели, че работата с екипа на „Зелената книга“ го е променила към по-добро.

„Тази година имаше много контраверсии за Оскарите“, коментира още актьорът, давайки за пример статия в „Дейли нюз“, от която става ясно, че „филмът „Зелената книга“ от 50 години насам е филмът, който е претърпял най-жестока контраверсия и му се е хвърлило най-много кал“:

„Аз, бидейки част от този проект и знаейки вътрешната кухня на този проект, знаейки мненията и знаейки фактите, каквито са ми представени и казани, и след това, четейки обратното и критиките, и атаките - аз си правя сметката сам за себе си и преценявам на кое искам да вярвам и на кое не. Но истината е следната - колкото повече се говори за един филм, толкова значи, че филмът има смисъл и е достоен за говорене“.

„Много съм горд и щастлив от факта, че България се вълнува и аз затова го направих“, сподели още актьорът, който развя българското знаме по време на раздаването на наградите „Оскар“ в „Долби тиътър“ и който определи себе си като „родолюбец“, а не „патриот“.

Интервюто с Димитър Маринов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10