Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12-годишно момче играе племенник на Св. Иван Рилски в театрален спектакъл

Погледът към миналото ни връща към смисъла да сме родени тук, на тази земя, казва режисьорът Петринел Гочев

Сцена от постановката „За Първото българско царство: Отшелника“
Снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ - Габрово

Едно от най-новите заглавия на габровския драматичен театър поставя въпросът за вярата през историята на Първото българско царство. Актьор  в това представление е 12-годишно момче - разказвачът, който води публиката през сюжета на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“.

Историческите събития на Първото българско царство режисьорът Петринел Гочев разказва през историята на няколко души, срещнали се при различни обстоятелства със Св. Иван Рилски.

12 годишният Валентин Петров влиза в ролята на Лука - племенника на светеца, притежаващ феноменални за възрастта си качества.

„Предупредиха ме в началото, че ще бъде трудно. Трябваше да послушам малко повече за това колко ще бъде трудно цялото това нещо, но като минахме първата част със запознаването с текста, с героя, всичко вече започна много по-лесно да се случва“, споделя за актьорския си опит Валентин. Казва, че с участието си е обогатил знанията си за българската история.

"Доста неща научих- главно за тези времена и най-вече за Св. Иван Рилски, неговото битие, абсолютно всичко от неговия живот вече е много по-интересно след този спектакъл."

Заедно с баща си малкият актьор е посетил Рилския манастир в търсене на свидетелства за живота на светеца- отшелник. С помощта на майка пък си учил текста, написан на архаичен език.

"Езикът първоначално наистина беше труден, но след като вече започнах да си обяснявам всичко, всяка дума вече стана обикновена дума, само че по друг начин произнесена. Фактът, че не е импровизация, свободно говорене, също е много помагащ. След като имам текст, който знам, вече на всяка дума произношението остава само да играя.“   

Отрязъци от миналото на православната държава - това е творческият ъгъл към сюжета на режисьора Петринел Гочев. Представлението е християнска проповед, разговор с публиката, спор за някои неща - обяснява той. Повеждайки зрителите през историята, се надява да ги окуражи.

"С надежда в смисъла на живота, с надежда в смисъла на това да живеят на тази земя и да носят тежестта на живота си уверено и устойчиво. И с това ми се иска да тръгнем, да излязат хората от тук. И, така да се каже, малко да неутрализираме тази инерция на роптаенето, която имаме към това, че сме родени тук. Това е важно. Аз лично наистина вярвам, че не се раждаме случайно тук, точно в тази точка на света. Затова не съм напуснал тази страна, на това възпитавам и децата си."

Директорът на театъра Петко Койчев посяга убедено към историческата тематика заради нуждата да излезем от злободневието и да си припомним миналото.

"Историята е необходима, за да се припомня, за да се напомня, че някъде вече е открито решението и ние трябва просто да се завърнем. Да не говорим колко е важно в момента за една нация като нашата, която се лута между Изтока, между Запада, политически системи се сменят. Каквото и да си говорим, допреди 30 години ценностите бяха съвсем различни, сега са други.“

Койчев е категоричен, че сериозният театър има своята публика, дори в по-малките градове. Доказват го гостуванията в страната. Турнето на трупата продължава и следващата седмица актьорите ще играят пред публиката на Народния театър "Иван Вазов" в София.

С извънредно представление на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“ на 15 март ДТ „Рачо Стоянов“ в Габрово се включва в благотворителната инициатива за събиране на финансови средства за спешна операция на Виктор Коритко, син на Мария Александрова от Варненския театър „Стоян Бъчваров“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16