Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12-годишно момче играе племенник на Св. Иван Рилски в театрален спектакъл

Погледът към миналото ни връща към смисъла да сме родени тук, на тази земя, казва режисьорът Петринел Гочев

Сцена от постановката „За Първото българско царство: Отшелника“
Снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ - Габрово

Едно от най-новите заглавия на габровския драматичен театър поставя въпросът за вярата през историята на Първото българско царство. Актьор  в това представление е 12-годишно момче - разказвачът, който води публиката през сюжета на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“.

Историческите събития на Първото българско царство режисьорът Петринел Гочев разказва през историята на няколко души, срещнали се при различни обстоятелства със Св. Иван Рилски.

12 годишният Валентин Петров влиза в ролята на Лука - племенника на светеца, притежаващ феноменални за възрастта си качества.

„Предупредиха ме в началото, че ще бъде трудно. Трябваше да послушам малко повече за това колко ще бъде трудно цялото това нещо, но като минахме първата част със запознаването с текста, с героя, всичко вече започна много по-лесно да се случва“, споделя за актьорския си опит Валентин. Казва, че с участието си е обогатил знанията си за българската история.

"Доста неща научих- главно за тези времена и най-вече за Св. Иван Рилски, неговото битие, абсолютно всичко от неговия живот вече е много по-интересно след този спектакъл."

Заедно с баща си малкият актьор е посетил Рилския манастир в търсене на свидетелства за живота на светеца- отшелник. С помощта на майка пък си учил текста, написан на архаичен език.

"Езикът първоначално наистина беше труден, но след като вече започнах да си обяснявам всичко, всяка дума вече стана обикновена дума, само че по друг начин произнесена. Фактът, че не е импровизация, свободно говорене, също е много помагащ. След като имам текст, който знам, вече на всяка дума произношението остава само да играя.“   

Отрязъци от миналото на православната държава - това е творческият ъгъл към сюжета на режисьора Петринел Гочев. Представлението е християнска проповед, разговор с публиката, спор за някои неща - обяснява той. Повеждайки зрителите през историята, се надява да ги окуражи.

"С надежда в смисъла на живота, с надежда в смисъла на това да живеят на тази земя и да носят тежестта на живота си уверено и устойчиво. И с това ми се иска да тръгнем, да излязат хората от тук. И, така да се каже, малко да неутрализираме тази инерция на роптаенето, която имаме към това, че сме родени тук. Това е важно. Аз лично наистина вярвам, че не се раждаме случайно тук, точно в тази точка на света. Затова не съм напуснал тази страна, на това възпитавам и децата си."

Директорът на театъра Петко Койчев посяга убедено към историческата тематика заради нуждата да излезем от злободневието и да си припомним миналото.

"Историята е необходима, за да се припомня, за да се напомня, че някъде вече е открито решението и ние трябва просто да се завърнем. Да не говорим колко е важно в момента за една нация като нашата, която се лута между Изтока, между Запада, политически системи се сменят. Каквото и да си говорим, допреди 30 години ценностите бяха съвсем различни, сега са други.“

Койчев е категоричен, че сериозният театър има своята публика, дори в по-малките градове. Доказват го гостуванията в страната. Турнето на трупата продължава и следващата седмица актьорите ще играят пред публиката на Народния театър "Иван Вазов" в София.

С извънредно представление на спектакъла „За Първото българско царство: Отшелника“ на 15 март ДТ „Рачо Стоянов“ в Габрово се включва в благотворителната инициатива за събиране на финансови средства за спешна операция на Виктор Коритко, син на Мария Александрова от Варненския театър „Стоян Бъчваров“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00