На 7 март 2019 г. световноизвестната българска прима изнесе рецитал в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн с творби от песенното творчество на Пьотр Илич Чайковски, Рихард Щраус и Сергей Рахманинов. Изразителният, блестящ клавирен съпровод бе на Йендрик Шпрингер. Роденият в Германия пианист е един от предпочитаните акомпанятори на Красимира Стоянова, а творческата симбиоза между двамата е забележителна и по неговите думи се изразява буквално като “дихание в синхрон на сцената“.
Критикът Йозеф Шмит акцентира на изключителната чувствителност, вложена от певицата във всеки тон, и широката палитра на темброва окраска в нейната интерпретация, с която извайва отделните песни като съвършени музикални миниатюри. Вътрешната енергия, която Красимира Стоянова излъчваше на сцената, и нейната наситена, разгърната емоционалност, завладяха публиката и дори след третия бис с творби от Пучини, меломаните не напускаха залата, аплодирайки и изразявайки възторга си с възгласи “Браво“.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Красимира Стоянова разказва за драматургията, на която подчинява изграждането на всеки свой песенен рецитал и прави интересен анализ на програмния замисъл и стиловите особености на подбраните от нея творби и композитори.
Певицата анонсира и своя предстоящ песенен рецитал на сцената на Миланската Скала, който ще се състои на 17 март и включва песни от Франц Шуберт, Рихард Щраус, Ерих Корнголд и Модест Мусоргски. Клавирният съпровод ще бъде на световнопризнатия български пианист Людмил Ангелов, за чиито качества на задълбочен интерпретатор Красимира Стоянова говори с емиционални думи и с когото ще се изяви за втори път в храма на италианското музикално изкуство Ла Скала.
Чуйте интервюто с Красимира Стоянова в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..