Ирина е сред най-добрите приятели на застрашената от изчезване червеногуша гъска, зимуваща в крайморска Добруджа и мигрираща от Сибир до Египет, както и на царския орел и египетския лешояд.
Тя съчетава добрия си теренен опит с детайлно познаване на законодателството. „То е вътрешна нагласа и усещане за това да направиш правилните неща. Когато вярваш че е правилно, тогава не е толкова трудно“, споделя Матеева в предаването "Хоризонт до обед" в рамките на кампанията "ЕС - По-защитени заедно".
Борим се за това да се спазва законът, не само буквата, но и духът, подчертава Ирина. През годините се е борила и с не един и два ветрогенератора по Виа Понтика – ключов миграционен път на птиците, прекосяващ страната ни.
Системата за ранно предупреждение е разработена за минимизиране на риска от сблъсък на птиците с ветрогенератори. За определени видове, които не избягват ветрогенераторите, има ефект, пояснява Ирина Матеева. Има обаче и доста международни научни проучвания, които доказват, че системите за ранно предупреждение могат да бъдат ефективни главно на места, където няма концентрация на много птици и където могат да се следят един, два или три вида, какъвто не е случаят с Калиакра, уточнява експертът.
По-големият проблем според Ирина Матеева е свързан с това, че системата не намалява прогонващия ефект, който ветрогенераторите имат върху гъските или пък бариерния ефект.
„Тоест, дори местата им за хранене да са там, заради ветрогенераторите те не кацат, губят местообитанието си. Когато не се хранят достатъчно, не могат да дадат поколение, когато се върнат в Сибир.“
Когато има подобна бариера по миграционния път, птиците са принудени да летят по-високо и изразходват повече енергия и това също пречи на оцеляването им, допълва Ирина.
Съвместно с ловни дружинки и горски стопанства в крайморска Добруджа са сформирани патрули за регулиране на ловната дейност, защото според нея „съзнанието на ловците и тяхната загриженост е не по-малко важна“.
Цялото интервю и документален портрет на Ирина Матеева чуйте в звуковия файл.Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..