"Фотографията има силата да прави документи. Да дава възможност една снимка направена днес, след години или още утре да започне да показва нещо." Това каза в предаването "Хоризонт до обед" фотографът Темелко Темелков.
В събота на моста до Националния дворец на културата той ще открие своя изложба с 58 фотографии от София. Фотографиите са запечатали градски сюжети и пространства, но сякаш най-ценното в тях е следата, която оставя всеки от нас с присъствието и действията си. Това е погледът на родения и живеещ в София гражданин, който обича града си, но и забелязва неговите недостатъци, оценява красивото, но същевременно снима и грозното.
"Аз повече се стремя да покажа не толкова красивите неща, защото вярвам, че за да може да се постигне една промяна, за да може нещо да се подобри, то трябва преди всичко да се оцени какво трябва да се промени и подобри", подчерта той.
Темелко Темелков от години проявява любопитство към миналото. "Чисто аматьорски, без да съм специалист, харесвам да гледам стари фотографии, било от България, било от света", разказа той.
По думите му, София се развива много динамично, "от една страна много добре, от друга страна има страшно много проблеми".
"Например тук няма атентати, не те е страх като се качиш на метрото дали няма да гръмне или някъде да те взривят, което е много ценно и много важно", смята фотографът. За разлика от всеобщия негативизъм относно ремонта на централната столична улица "Граф Игнатиев", за Темелко Темелков тя изглежда по-добре след ремонта, отколкото преди това.
"Например от изложбата аз имам една снимка на "Графа" - момче и момиче, двама млади, седят и слушат от един чифт слушалки музика. И всъщност това, че там е по-грозно, било и по-мърляво, те са в един друг свят в тоя момент и на тях им е добре там, където седят, това, което слушат."
"Дори, ако си дошъл от крайната дупка на България и си някъде под наем, ти ходиш по улиците, дишаш, макар и не безкрайно чистия въздух. Тук и имаш силата, защото това е сила - да можеш с нещо малко да помогнеш да бъде по-добро място градът ти. Защото ти тук прекарваш денонощието, животът ти върви в това място", сподели още Темелко Темелков преди изложбата.
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..