Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бенун: С неголеми инвестиции и много креативност може да се постигне напредък в културата

Професор Карима Бенун - специален докладчик на ООН по културните права
Снимка: ООН, Жан-Марк Фере

Хубаво е да се замислим повече за връзката между изкуството и културата, неправителствените организации, стремящи се към запазване на културните ценности, практики и диалог, и институциите. В държава като Кения културните права са част от Конституцията.

В Малайзия съжителстват арабска, хинду, китайска и малайска култури. За първи път тази година в Куала Лумпур, Малайзия, беше 8-ият Световен Форум по изкуства и култури. Основната тема - „Мобилни умове, култура, познание и промяна“, се превърна в платформа, на която се събраха политици, изследователи и практикуващи изкуства и занаяти. Събраха се светила от всяко кътче на планетата в търсене на нови начини на сътрудничество, обмяна на опитности между национални културни организации и правителства. Следващата година председателството се поема от Швеция.

„Не военни действия, а внедряването и обмяната на културни ценности трябва да са инструментите на културната дипломация и диалог“, каза в интервю за „Хоризонт до обед“ професор Карима Бенун – специален докладчик на ООН по културните права.

„Необходима е ориентираност към културните права. Всеки човек има право да участва в културния живот. Това се гарантира от международните стандарти за човешките права. Трябва да ангажираме хората и да им създаваме публично пространство за участие в културния живот. Хората трябва да имат достъп за изява и да изпитват удовлетворение от участието си в културния живот“, добави тя.

Според нея с неголеми инвестиции и много креативност може да се постигне напредък в културата.

Повече за този форума  ще чуем от интервюто на

Славена Илиева направи интервю с професор Карима Бенун, с която се срещна лично

- Професор Бенун, бихте ли ни разказали за ролята си като специален докладчик на ООН по културните права, а също и за ваши успехи в работата ви в областта на културните права?

- Здравейте! Казвам се Карима Бенун и съм специален докладчик на ООН в областта на културните права. Държа да подчертая колко важна е защитата на културните права, а в настоящия мандат имаме доста постижения чрез включването на тези въпроси в системата на ООН.  В своя реч неотдавна пред Съвета по човешките права Генералният секретар на ООН специално изтъкна огромното значение на защитата на културните права, както и това колко много хора по цял свят се борят за защитата на своите културни права. Съветът на ООН по човешките права издава все повече резолюции, касаещи защитата на културните права - свободата на изразяване, културното наследство, повишаване използването на езика на културните права от участниците в културните екосистеми, формиране на правилен съвременен подход по тези въпроси.

- Бихте ли ни посочили примери от вашата конкретна работа като специален докладчик на ООН?

- Като специален докладчик на ООН в областта на културните права изготвям всяка година два доклада по конкретни проблеми на културните права. Единия доклад е за Съвета по човешките права, а другият е за Генералната асамблея на ООН.

Откакто през 2015 г. станах специален докладчик на ООН в областта на културните права, наблюдавам дейностите по редица конкретни въпроси като защитата на културното наследство, влиянието на различните форми на фундаментализъм и екстремизъм върху културните права, а напоследък наблюдавам и социално ангажирани инициативи в областта на културата и изкуството, които насърчават културните права; занимавам се също с въпросите на отношението между универсалността на човешките права и културното многообразие. Следващи насоки на дейността ми са използването на публичното пространство за реализацията на културните права, както и положението на хората, които се борят за културните си права.

Освен докладите, всяка година правя и две мисии по правителствена покана на съответните държави.  Мога да изпращам съобщения до правителствата по конкретни проблеми, свързани с нарушаване на културните права.

- Какво е вашето послание след участието ви в Световния форум по изкуство и култура в Куала Лумпур?

- Основното послание е, че е необходима ориентираност към културните права, че всеки човек има право да участва в културния живот - това се гарантира от международните стандарти за човешките права, съгласно Международния пакт за икономическите, социалните и културните права, ратифициран от 169 държави.  Абсолютно всеки, без изключение, трябва да има правото да участва в културния живот ‒ без дискриминация. Трябва да ангажираме хората и да им създаваме публично пространство за участие в културния живот; хората трябва да имат достъп за изява и да изпитват удовлетворение от участието си в културния живот.

- В Световния форум по изкуство и култура в Куала Лумпур участваха 81 страни.  Какво стои сега на дневен ред в областта на културните права?

- Многообразие от стратегии. Посланието оттук е: оптимизъм. С неголеми инвестиции и много креативност може да се постига напредък в културата. Понякога имаме чувството, че човечеството е на ръба на пропастта, защото засиленият авторитаризъм и глобалните климатични промени са фактори, представляващи заплаха за културните права. Необходим е искрен, но предпазлив оптимизъм, основан на творческите заложби и ангажираността на хората. Един млад участник във форума в Куала Лумпур изрази много позитивен поглед към 2030 г.  Позитивното чувство за бъдещето е важен пункт в дневния ред по културните права.

Снимка: Личен архив

- Културното многообразие подход ли е или право?

- Много интересен въпрос. Културното многообразие е реалност, човешка реалност.  Всяко общество или група в него има своите различия. Трябва да се отнасяме с необходимото уважение към този факт, обаче някои правителства не са наясно с факта.  Културното многообразие не е извинение за нарушаването на човешките права.  Културното многообразие трябва да се осъществява в рамките на човешките права.  Културните права се отнасят и за правото да не се продължават практики, които са в разрез с разбиранията ни за човешкото достойнство и човешките права. Културното многообразие и универсалността на човешките права не бива да се използват като оръжие на едни срещу други. Това са взаимно свързани принципи.

- Вие сте и университетски преподавател, обучавате студенти.  Културните права се считат като част от човешките права или като продължение на човешките права?

- Културните права са неделима част от човешките права.  Те са отразени в член 37 на Всеобщата декларация за правата на човека. Това е основополагащ документ, пробният камък по въпросите на човешките права. Отношението „културни права - човешки права“ е холистично.  Културните права имат ключово значение за реализацията на универсалните права на човека като цяло и са важен компонент в процеса на решаването на много текущи проблеми.

- Културните права трябва ли да бъдат част от политиката на суверенитет?

- Политиката в областта на културата и културните права е много важна.  Има различни модели в зависимост от конкретния контекст. Необходими са консултации, уважение и участие в международното право. Зачитането на международните споразумения е условие за успешна културна политика.

- Как виждате бъдещето на културните права?

- На първо място трябва да се избягва конфронтацията. Освен това, към проблемите по културните права следва да прилагаме инструментариум от XXI век. Това стана ясно и на форума в Куала Лумпур. Важно е да ползваме различни видове комуникация с графични и дигитални средства, видеокомуникация, фото, арт.

Не е достатъчно да се прочетат докладите ми от 20 страници в интернет сайта на мандата, като направите търсене в Гугъл с Karima Bennoune Special Rapporteur. За да достигате до широка аудитория, трябва да намирате съответните начини и средства.  Необходими са релевантни методи и средства в областта на човешките права като цяло.

Интервюто може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клавирният конкурс "Панчо Владигеров" - за първи път в София

От 1 до 9 март 2025 г. в София ще се проведе Международният конкурс за пианисти "Панчо Владигеров". Той ще бъде открит с концерт на ученици от училищата по изкуствата в страната, които ще свирят музика от Панчо Владигеров. Конкурсът е под патронажа на Наталия Киселова - председател на Народното събрание на Република България, и с подкрепата на..

обновено на 05.03.25 в 20:22
Георги Атанасов

Георги Атанасов - отвъд пътя на думите и пътуване през времето в търсене на истината

" Не гледайте, а слушайте, за да ни чуете , защото тук в "Нощен Хоризонт" се отпускам повече и хората има какво да чуят в ефира на БНР, сподели за "Нощен Хоризонт" Георги Атанасов , поет, писател и редактор.  Атанасов е автор на седемнадесет книги , в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат , за да..

публикувано на 05.03.25 в 11:09
Лъчезар Кацарски

Музикантът Лъчезар Кацарски: Винаги съм бил леко бунтарски настроен!

Лъчезар Кацарски  е изключително даровит млад човек,  музикант, композитор, джаз певец .  Занимава се с музика от шест-седемгодише н. Възпитаник е на Националната хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий", правоприемник и продължител на традициите на Българската мъжка гимназия, открита с акт на екзарх Йосиф през 1880 година в Солун.  "..

публикувано на 04.03.25 в 11:02

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 21-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди премиерата на оперетата “Веселата вдовица“ от Лехар в НМТ “Стефан Македонски“ разговаряме с режисьора Валентин Ганев и с диригента Константин Илиевски - Томбола за билети за концерти и спектакли -..

обновено на 03.03.25 в 17:49
Шон Бейкър с четирите награди

Вечерта на "Анора" - наградите "Оскар" бяха връчени за 97-и път

Вечерта на "Анора" - така беше определена церемонията по раздаването на 97-те награди "Оскар" на американската Академия за кинематографично изкуство. Черната комедия "Анора" грабна общо пет статуетки - за най-добър филм, най-добра актриса за Майки Мадисън, най-добър режисьор за Шон Бейкър, за оригинален сценарий и монтаж. Филмът разказва..

публикувано на 03.03.25 в 07:58
Национален конкурс

В Панорама "Плевенска епопея 1877 г." подредиха изложба от детски рисунки

В Панорама "Плевенска епопея 1877 г." подредиха изложба от детските рисунки, изпратени за участие в Националния конкурс "Освобождението". Конкурсът се организира за 27-а година от Община Плевен и Регионалния военноисторически музей в града. В него участват ученици от първи до осми клас и с решение на Министерството на..

публикувано на 02.03.25 в 10:51
Конан О'Брайън ще води церемонията.

В очакване на 97-те награди "Оскар"

Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на най-престижните награди в света на киното - "Оскар". Фаворити за спечелване на отличието за най-добър филм са продукциите "Анора" и "Конклав", като очакванията са за много оспорвана надпревара. Водещ на 97-ата галавечер за Наградите на филмовата академия на Съединените щати ще бъде комикът..

публикувано на 02.03.25 в 09:10