Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Солната пещера Малхам в Израел има уникален климат

Българска експедиция участва в проучванията

7
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Солната пещера Малхам в планината Содом в Израел бе призната за най-дългата солна пещера в света с дължина повече от 10 километра. 

Тя бе проучена от международна изследователска експедиция в периода от 21 февруари до 4 март. В нея се включиха осем българи, сред които бе и Антония Влайкова. 

"Просто е много различно от всичко, което ние сме свикнали в Европа да виждаме, т. е. нашите пещери са по съвсем различен начин. Там - една пещера, която е абсолютно изцяло от сол. Скалите са от сол и то каменна сол, твърда. Освен красотите, разбира се, нещото, което много ни впечатли, е температурата: 25 градуса.

Пещерата Малхам има 19 входа.

"Входовете са вертикални шахти, така най-лесно може да се опишат. За да се спусне човек в един такъв вход, той трябва да бъде екипиран с въжета. Тук имаше отново интересно предизвикателство. Ние сме свикнали на стандартно нормално екипиране, което е по нашите пещери, а там в пустинята няма как просто да забиеш закрепвания в скалата и те да държат, защото няма такава скала. Повърхностният слой на пустинята от 10-15 метра е от прах, разни други минерали и т.н., реално няма как да сложиш едни такива малки анкери, каквито се използват при нас", описа още от ежедневието на експедицията Антония Влайкова.

Хората, които са се спускали в пещерата, са използвали парчета винкел с дължина 1 - 1,5 метра. "Те се забиват на повърхността с голям чук, така че да остане 15-20 сантиметра от тях и на тези винкели се връзва въжето и се увисва надолу."

За картирането на солната пещера е използвана лазерна рулетка, към която е добавен специфичен чип. Използва се софтуер, който помага за прецизното изготвяне на картата.

"Дава ни на място някаква визия. Ние можем на място да си изчертаваме картата и по-нататък следва обработка с друг специфичен софтуер, за да можем да получим крайния резултат, който се отпечатва и се вижда", поясни Антония Влайкова.

Повече за необичайната пещера можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00