В Камчия се проведоха игри с деца, преодолели онкологични заболявания. Деца на възраст от 7 до 16 години се включиха в състезания по бягане, стрелба, плуване, тенис на маса, шах и футбол. Състезанието се проведе под егидата на Световните игри на победителите.
Петя Александрова е заместник-председател на Сдружението "Деца с онкохематологични заболявания" и майка на дете, преодоляло опасната болест.
"Те се чувстват победители и за тях е много важно, защото някои деца не се познават. Събираме деца от цяла България. Тук създават приятелства, създават контакти. Спортният дух е много важен, не се чувстват различни, чувстват се като останалите и доказват себе си чрез спорт. Това е изключително важно и преживяват една невероятна емоция", сподели тя.
В Дневния център в детската онкохематология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна-ИСУЛ" в София родителите и деца с онкохематологични заболявания получават подкрепа през различни дейности.
"Даваме им кураж и сили, за да издържат през изпитанията, които минават. Организираме детски лагери за по-малките дечица с майки, за по-големите, за тинейджъри. Водим ги на тази спортна олимпиади в Москва, ето сега организираме тази олимпиада тук. Надявам се да продължи като традиция. Държавата подпомага дотолкова, доколкото този дневен център в ИСУЛ, който го направихме той е център за социална рехабилитация интеграция на държавна издръжка. Всичките средства, които набираме за тези мероприятия, са чрез дарения от хора, които ни помагат - различни организации, частни лица", допълни Петя Александрова.
9-годишният Венцислав Тилев, носител на два бронзови и един сребърен медал от игрите в Москва, мечтае да стане футболист. "Играя с мои приятели и те ме научават на всичко", казва той.
11-годишната Кристина Чобанова участва в състезания по лека атлетика, футбол, шах и стрелба. "Най-добра съм във футбола и в леката атлетика, пък в другите по-малко."
Ванеса Караиванова е студентка в първи курс в НАТФИЗ, специалност театрална продукция.
"В Москва съм се състезавала във футбол, стрелба и лека атлетика. Имала съм златен медал по футбол и сребърен. Освен, че искам да се занимавам с това, което уча, искам и да продължа да помагам на сдружението и да бъда една от тях, да помагаме на децата, които сега се сблъскват с тежката болест."
Ванеса е преодоляла заболяването си с помощта на близките си и подкрепата на нейни приятели.
"Всяко едно малко дете носи духа в себе си и за разлика от големите, те не се чудят дали трябва да се борят или да не се. Всяко едно малко дете знае, че трябва да се бори и може да се справи. Дали в Бог или в някаква друга сила, със сигурност има вяра в нещо", смята Ванеса Караиванова, която не крие желанието си да дарява на другите доброта и да ги прави "по-човечни".
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..