Спектакловите категории са 10, като статуетките ще бъдат раздадени по традиция на 24 май. Тогава ще разберем кой ще грабне статуетките, изработени от Георги Чапкънов, но отсега е ясно, че наградата за цялостен принос към театралното изкуство ще бъде връчена на актьора Иван Налбантов, играл дълги години в трупата на театър „Българска армия“.
Това ще е 29-та церемония по връчването на Аскеерите. Десетте спектаклови категории включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода 1-ви април 2018-та – 31 март 2019-та година.Тази година обект на внимание от страна на академията са били 90 постановки, като 65 от тях са на столични театри. В комисията по номинациите влизат всички актьори от театър „Българска армия“, обясни новия председател на фондация „Аскеер“ - актьорът Владислав Виолинов:
"За 1-ва година регламентът на гласуване ще бъде изложен публично и там ще забележите, че разглеждаме само представленията, които са осъществили премиерата си на софийска сцена през този сезон - сезонът на "Аскеер", който е от 1-ви април до 31-ви март. Тоест представленията, които са създадени в този период в провинцията и не са гостували, те влизат в нашия сезон, когато гостуват".
Нов е регламентът за гласуване тази година и ново е ръководството на академията. В него влизат основно млади актьори от театър „Българска армия“, каза още Виолинов. Наградният фонд е 30 хиляди лева.
Анелия Янева, Калина Стефанова, Ромео Попилиев, Светлозар Желев, Теодора Димова, Явор Койнаков и Яна Добрева са експертите, на които са разчитали от академия „Аскеер“ за номинациите в категорията „Съвременна българска драматургия“.
Наградата за водеща женска роля ще си оспорват актрисите Василена Винченцо за всичките й роли в „Кокошка“ в Сфумато, Илиана Коджабашева за ролята ѝ на Леа Фелт в „Спускане от връх Морган“ в Народния театър и Радина Кърджилова за превъплъщението ѝ в Сара в „Любовникът“, отново в Народния театър.
За водеща мъжка роля битката ще е между Валентин Ганев, Владо Пенев и Иван Бърнев, а при режисьорите номинираните за „Аскеер“ са Деян Донков, Диана Добрева и Явор Гърдев.
Още за номинациите чуйте от репортажа в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..