Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотеки в САЩ поискаха книга със статии и спомени на Христо Г. Данов

Христо Г. Данов
Снимка: Уикипедия

„Светлина, светлина ни е потребна“ - думите са на бележития български книгоиздател, книжар и просветител Христо Г. Данов. Това са думи, които са част и от заглавието на книгата с негови статии и спомени, а изданието вече е притежание на Конгресната библиотека във Вашингтон, както и на университетската библиотека в Сиатъл.

Появата на това издание става благодарение на пловдивския общественик и бизнесмен Любозар Фратев, който се е посветил на каузата всяка година да издава по една книга, като в поредицата от вече 13 преобладават тези, които са свързани с историята на Пловдив.

„Най-голямата библиотека в света - това е библиотеката на Конгреса на САЩ, със 160 млн. единици, от които 30 млн. книги, втората книга отиде за университетската библиотека в Сиатъл“, обясни Фратев.

„Избрали сме най-ценното от Христо Г. Данов – публициста. Той е известен повече като книгоиздател и книжар, който щедро дава, отваря книжарници в Македония, в Южна Тракия, Одрин, Русе и не търси парите“, отбеляза още той. „Избрахме най-интересните статии, както и спомените, които има като учител“.

Написаното показва много ясно просветителската кауза на Данов, последователността в преследването ѝ, а яркият и жив език на автора според Фратев е актуален и днес.

Можем ли, четейки статията „Какво правят хората, а какво правим ние“ да предположим, че е писана преди 150 години, а не сега: „Ние,  захласнати в своите частни интереси и омаяни от междуособните ни кавги и крамоли, оставяме не часове, а цели години да изветряват, без да поработим нещо за нашия напредък. У нас всичко добро пропада във вражди, наместо да се върши работа. Ние нищо не знаем, нищо не можем и нищо нямаме. Заради това днес целият образован свят смята нашия български народ за най-последен в Европа. А това за жалост наша наистина е така“, посочи Любозар Фратев, като цитира просветителя. 

Макар през целия си живот Христо Г. Данов да е отдаден на печатането и разпространението на учебници, помагала, карти и книги, той не престава да пише, използвайки трибуната на издавания от него първи български всекидневник “Марица“.

Надявам се книгата да провокира по-голям интерес у читателите, надявам се сред тях да има и повече млади хора, изтъкна Любозар Фратев, който започва своята издателска кауза през 2007 година.

„Това са книги, които са престоявали във фондовете или част от тях даже не могат и да се намерят в специалните фондове. Забравени е меко казано, те са били забранени, част от тях, защото политиците в различни времена, различни генерации, не им е харесвало, това което има в тях“.

Репортажа може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00