Тази седмица руският президент Владимир Путин се срещна във Владивосток със севернокорейския лидер Ким Чен-ун.
Кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров отбеляза в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че и двамата лидери са определили срещата си като „подробна и конструктивна“.
„След като очакванията на американския президент Доналд Тръмп за бърза сделка с Ким Чен-ун в Ханой не се оправдаха, очевидно решаването на севернокорейския проблем ще се търси в по-широк формат със задължителното участие на Русия и Китай“, изтъкна Ангел Григоров. И допълни, че „можем да определим като напълно оправдани очакванията на анализаторите за интригуващо развитие в по-нататъшните действия на международната общност по севернокорейската тема“.
Ким Чен-ун е помолил президента Путин да изложи пред президента Тръмп очакванията на севернокорейската страна. А Путин каза, че КНДР се нуждае от гаранции за сигурността и суверенитета си и че тези гаранции може да бъдат единствено международно-правни.
За Путин връщането към принципите на международното право за сметка на юмручното право е най-важната първа стъпка към решаването на проблема с Корейския полуостров.
Според Москва американците се опитват със санкции и извиване на ръце и постоянен натиск да натрапват своите правила на света.
„Срещата във Владивосток е повод за Русия за пореден път да се заяви като незаобиколим фактор в международните отношения. Като глобален играч, без чието участие не може да бъде решен нито един съществен проблем в международния дневен ред.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В руския далекоизточен град Владивосток лидерите на Русия и Северна Корея Владимир Путин и Ким Чен-ун обсъдиха ситуацията на Корейския полуостров. Разговорите се провеждат в кампуса на Далекоизточния федерален университет, който се намира на остров Руски...
"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новатаЕврокомисия - това обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Тя ще се базира на три стълба според..
Представители на Агенцията по безопасност на храните пристигнаха във Велинград, за да вземат повторни проби от поставените под карантина 1 700 овце заради открито огнище на чума. Служителите на БАБХ бяха възпрепятствани от собственика на..
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започва национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с искане да се възстанови допълнителното възнаграждение за придобит стаж и професионален опит за държавните служители. От..
Общият брой на лобистите надвишава броя на делегатите от 10-те страни, които са най-уязвими от изменението на климата . Това заяви пред БНР Зорница Спасова, част от авторския екип на "Климатека", главен асистент в Националния център по обществено..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обсъдиха в Атина възможностите за ефективна помощ за Украйна по линия на Алианса. След споразумение с НАТО и с Киев гръцки пилоти ще обучават украински колеги на..
Българската търговско-промишлена палата винаги е подкрепяла правното регламентиране на лобистката дейност в България . Това каза в интервю за БНР Виктория Славчева, главен експерт в юридическата дирекция на БТТП. Палатата участва в работна група..
Едни от най-успешните предприемачи ще бъдат гост-лектори на ежегодната StartUP- конференция, която започва тази вечер в Американския университет в България. Събитието, което се организира от студентската Start UP-организация, събира в..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..