Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каменна плоча може да хвърли нова светлина върху загадката Перперикон

Перперикон
Снимка: БГНЕС

Каменна плоча, открита преди 4 века, е на път да хвърли нова светлина около загадката Перперикон.
     

Според български учени на нея са изобразени част от мистериите, провеждани в свещения град на траките. Сега плочата се съхранява в британския музей в Лондон, но разгадаването ѝ е започнало много по-рано.

За да получат отговор на загадката, днес в старата част на Перперикон беше направена възстановка на изобразеното на каменната стела.

Плочата е мраморна, изработена в древна Александрия. Изображенията на нея са дело на скулптора Архилеос от античния град Приери, близо до сегашния град Кушадасъ в Западна Турция.

Открита е през 17-и век на Виа Апия – главният път, свързвал Рим с Балканския полуостров и Мала Азия.

С разгадаването на плочата се занимавали много учени и творци от Европа, включително и Гьоте.

Досега се е смятало, че изобразените на нея ритуали са древногръцки. Връзката с Перперикон прави българският геофизик Костадин Димов, той попада на плочата случайно, докато изучава ритуалите от времето на Орфей.

“Миналата година водих едни румънски приятели на Перперикон. Минахме по всички характерни древни места и съм запомнил някои елементи, които са по-специфични от изсечените в скалите и забелязах тези елементи върху стелата. Защото ритуалът, който е изобразен на стелата, действието се развивало, много вероятно, на Перперикон“, разказа Димов.

Стелата е с размери 1,2 метра на 80 см. На нея е изобразен планински връх, като на 4 реда са издялани около 30 персонажа, които извършват ритуали.

За да получат отговор на въпроса дали изобразените на плочата ритуали са се случили на Перперикон, там беше направена възстановка с участието на много доброволци. Всяка от сцените беше детайлно заснета и на тази база по-късно ще бъде направен колаж, който съответства на оригиналното изображение.

Целия репортаж може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55