Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискриминация "убива" ХИВ позитивни пациенти

Снимка: БГНЕС

„Това е една показателна история за проблемите в българското здравеопазване и за това как пациенти със специфични заболявания са обект на дискриминация от страна на здравната ни система“. Така Александър Миланов, програмен мениджър в Националната пациентска организация, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ случая със смъртта на британския гражданин Крейг Харпър, който от години живее в България. Кончината му стана повод Изпълнителна агенция „Медицински одит“ да провери дали като ХИВ позитивен пациент той е връщан от болниците в Плевен и във Велико Търново и защо близките му все още не са получили изследванията, с които е изписан от Националната хематологична болница.

Миланов разказа и историята на Крейг – от близо 15 години той живее в еленското село Стояново, където местните жители са около десетина, облагородява населеното място и е любимец на хората.

„Допреди година Крейг не е имал досег със здравната система. В началото на тази година попада в болница със съмнения за анемия. Във Великотърновската болница му правят тест и се оказва, че е ХИВ позитивен, от там той буквално е изхвърлен. В Плевен отказват да го приемат, защото е ХИВ позитивен. В „Пирогов“ спасяват живота му. С наше съдействие го приемат в Инфекциозна болница и стартира терапия. Там не се повлиява добре. По-късно с неясен резултат го изписаха от Националната хематология. Той си отиде от този свят без ясна диагноза. Ако не беше британски гражданин, а българин, щеше да е част от статистиката на всички българи, загинали от стигма“.

Александър Миланов е скептичен от резултатите от медицинския одит.

„В 21-ви век допускаме човек да загине не заради СПИН, а от дискриминация и от пренебрегване. Имаме случаи, в които пациенти ни търсят за съдействие, но не застават с името си, затова не можем и да разкажем техните истории. Най-често пациенти с ХИВ се оплакват, че нямат възможност да бъдат прегледани и консултирани заради ХИВ статуса. ХИВ е един повод за манипулация на българските пациенти“, каза още Миланов и допълни:

„Българските здравни власти трябва да разберат, че в 21-ви век ХИВ е хронична инфекция, която се контролира напълно. Пациент с неоткриваем вирусен товар не може да предаде вируса. Трябва да се борим не с обществото да приеме ХИВ позитивните, а с това правото на един пациент да бъде лекуван да се случва практически“.

В „Хоризонт до обед“ темата коментира и адвокат по медицинско право Мария Шаркова:

„Като адвокат имам няколко случаи на пациенти, дискриминирани заради заболяването им. Стигмата не само е опасна за живота на пациентите, но допълнително допринася за развитието на тази световна епидемия. Колкото повече се отказва елементарна здравна помощ на ХИВ позитивните, толкова повече се поощрява криенето на това обстоятелство. Такива случаи се доказват трудно, защото много често не искат да се знае самоличността им. Освен това много често отказите от медицинска помощ не се документират, те са неформални. По тези дела тежестта на доказване е на пациента, но доказателствата са при другата страна. Продължаваме да се сблъскваме с този тип дискриминация“.

Шаркова е скептична доколко медицинските откази са били документирани:

„За мен е тревожен фактът, че именно медицинските специалисти проявяват такава дискриминация“.

Интервюто с Александър Миланов и с Мария Шаркова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00