Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 артисти участват в Биеналето на хумора и сатирата в Габрово

Сама Хамди: На художника е отговорността да намали пропастта между изкуството и хората

Биенале на хумора и сатирата в изкуството
Снимка: Дом на хумора и сатирата в Габрово

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово предстои да бъдат открити изложбите от 24-то Биенале на хумора и сатирата в изкуството.

Паралелно с това ще бъдат обявени носителите на наградите в двата конкурсни раздела - карикатура и съвременно изкуство. Към темата на Биеналето - "Измерения на публичното" - интерес са проявили 649 автори от 69 държави. От тях международното жури подбра за участие 150 артисти. 182 карикатури и произведения на съвременното изкуство ще бъдат представени в залите на Дома на хумора и сатирата. Някои от тях будят смях, други са смешно- тъжни, или пък поглеждат към публичното с ирония…

150 гледни точки към темата „Измерения на публичното“ ще разкрият авторите, участници в изложбите. Биеналето е едно от най-дългогодишните в света. 

"Това е една изключително актуална тема, тъй като дори частният живот вече е нещо публично благодарение на социалните медии. Понятието "публично" само по себе си е много абстрактно и има различни измерения - пространствени комуникативни, организационни дори времеви", коментира екскурзоводът от Дома на хумора и сатирата Светлана Михайлова.

Членовете на международното жури са артисти с признание от професионалната общност, много силни имена - отбелязват организаторите на форума от Дома на хумора и сатирата. За първи път те ще връчат по една голяма награда и в двата раздела - за разлика от досегашните издания, когато статуетката Златен Езоп, изработена от проф. Георги Чапкънов, беше само една. 

Награждаването е тази вечер, а след него пред публиката ще излезе Сама Хамди от Египет със своя интерпретация на темата чрез пърформанс, съчетаващ като артистичен изказ изпълнение на пиано и прожекции на видео записи, заснети в различни страни, сред общности - всяка със своята култура и социална гледна точка.

"Аз използвам различни ситуации, които предизвикват съвсем различни реакция. Знам каква е ситуацията в България, но в Египет има една голяма пропаст, която е между художествената среда и хората, обикновените хора. Художникът носи отговорността да намали тази пропаст между изкуството и хората, да се доближи до хората. Както аз използвам моето изкуство. Шокирам хората, всъщност карам хората да преосмислят рутината на живота", обясни Хамди пред "Хоризонт".

Половината от участващите в тазгодишното Биенале идват за първи път и са все още са непознати за българската публика. Започнало с идеята да бъде мост между творците от Изтока и Запада, днес Биеналето е един от утвърдените международни форуми за изкуство в България.

Настоящото издание не се фокусира единствено върху изложбите. Съпътстващата програма включва лекции и дискусии, едната от които е посветена на медийната комуникация.

Предвидени са срещи с творци, кинопрожекции и детски ателиета. За пръв път в Биеналето основната тема е интерпретирана за най-малките, като ги учи нагледно какво е публично пространство чрез изложба - игра. В импровизиран град децата могат да играят, да творят, да правят бели - това е град, който могат да променят, вземайки общи решения.

Вниманието към друго обществено пространство ще привлече изложбата с любопитни истории на скулптурните фигури Дон Кихот, Санчо Панса, Чарли Чаплин, Хитър Петър, както и странната метална вавилонска кула, които се намират в парка на хумора.

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06