Заради пропуски в законодателството кръводарители дори не предполагат, че са носители на тежко вирусно заболяване. За проблема, който съществува, се заговори отново, след като пред bTV 33-годишен мъж сподели, че е научил, че е заразен с хепатит четири години след като отново е отишъл да дари кръв.
Даряването, вземането и диагностиката на кръвни съставки и осигуряването на тяхното качество и безопасност са регулирани от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, а дейностите по този закон се осъществяват съгласно медицинския стандарт по трансфузионна хематология. Това е стандарт, който беше актуализиран след обществено обсъждане миналата година. По закон донорът има право да получи информация за здравословното си състояние, но се оказва, че не е посочено точно дали самият пациент трябва да потърси тази информация.
От Министерство на здравеопазването казаха пред БНР, че се подготвят промени, с които да бъдат коригирани съществуващите в момента празноти в нормативната уредба. Защото в момента системата е такава, че ако се установи заболяване при кръводаряване, информацията се предоставя на районните здравни инспекции, които би трябвало да уведомят личния лекар, а той самия пациент. В наредбите обаче няма ясна разпоредба кой носи отговорност да информира пациента.
“Пропуски няма в нормативната уредба, тъй като освен Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането има и други нормативни документи като наредба 21 от 2005 г., която е актуализирана през 2011 г. Тази наредба е за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести. Конкретно по отношение на изследването на вирусни и бактериални инфекции, които се предават чрез преливане на кръв, също се уреждат въпроси в тази наредба“, каза пред БНР хематологът проф. Фани Мартинова, председател на Българската асоциация по трансфузионна медицина в отговор на въпрос има ли пропуски в нормативната уредба. Тя поясни, че “инициативата трябва да дойде от донора“:
“Практически обаче трябва да е ясно на всеки кръводарител още преди кръводаряването. Когато той сяда на стола, за да кръводарява, му се предоставя индивидуален код – номер с едно картонче, и той може спокойно в рамките на няколко дни след извършване на изследването за тези инфекции, да провери какъв е резултата“.
В конкретния случай младежът не си е потърсил резултата, освен това не е посочил името на личния си лекар, каза още проф. Мартинова в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.
Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев също коментира случая пред БНР:
“По света да си донор е един изключително хуманен човешки акт. Системата трябва да ти бъде толкова благодарна, че да бъдеш обгрижен достатъчно добре и ако някой някъде разбере, че ти имаш дори и най-малките съмнения за наличие на дадено инфекциозно заболяване, прави всичко възможно до този човек възможно най-бързо да стигне информацията и след това той веднага да бъде свързан със съответните звена, които могат да му помогнат“.
“В България от години се прехвърля топката – центрове по трансфузиология, от там РЗИ-та, те може и да издирят джипито, може и да не го издирят, и накрая човекът дошъл, дарил кръв преди четири години и е виновен, че не си бил потърсил резултата“, коментира още д-р Хасърджиев.
И от Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина се включиха с коментар по темата.
“Ако постъпи такава информация, нашата задача не е да го информираме. Ако има такава информация и пациентът се появи, нашата задача е да го насочим, защото ние нямаме възможност да извършим това към колега специалист и да се уточни какъв е неговият статус и да се лекува“, каза пред БНР доц. Любомир Киров, който е председател на Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина, в отговор на въпроса – има ли очакване от личните лекари да информират пациентите си, ако при тях постъпи информация от регионалните здравни инспекции след кръводаряване, че пациентът е носител на инфекция.
“Проблемът, който се дискутира в момента, не е професионален, чисто медицински, а е комуникационен и информационен“, посочи още доц. Киров.
Интервюто с проф. Фани Мартинова, д-р Станимир Хасърджиев и доц. Любомир Киров може да чуете от звуковия файл.
Плевен се присъединява към националната кампания на Зонта клуб против домашното насилие. На ключови обществени места ще бъде поставена куклата Рада - символ на кампанията. Символът на проекта - куклата Рада, която е в оранжев цвят, има поставен QR-код и надпис: "Аз съм Рада". Сканиран, QR-кодът води към приложението "Помогни ми!", разработено от..
Британски бизнесмен, заснет да признава, че е продавал незаконно луксозен парфюм в Русия, не е бил обвинен в съда, съобщи Би Би Си. Дейвид Крисп е признал пред следовател под прикритие, че е "пренебрегнал правителствените укази" за санкции, като е продавал парфюм "Boadicea the Victorious" за 1000 паунда за шишенце в Русия. Би Би Си вече може..
В Ловеч училищата, детските градини и ясли, читалищата и всички социални заведения ще продължат да плащат 25% от определената им такса битови отпадъци въпреки предложението на общинската администрация да я заплащат в пълен размер от следващата година. Предложението образователните и социалните заведения да заплащат пълния размер на таксата..
Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза. Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до..
Проиранската групировка "Хизбула" обяви, че за първи път е извършила въздушен удар по изрелска военна база. По базата в Южен Израел са изстреляни ракети и дронове, друг удар е насочен и по военна цел в Тел Авив, се казва в изявление на групировката, цитирано от агенция "Франс прес". В същото време ливанската армия съобщи, че при израелски удар срещу..
Ескалира напрежението между сунити и шиити в Северозападен Пакистан. При различни враждебни прояви от четвъртък досега са убити над 80 души и 156 са ранени, предаде "Франс прес", като цитира член на местната администрация. По негова информация в някои райони все още се чува стрелба. От снощи не са регистрирани нови случаи с убийства и пострадали. В..
С мащабна операция по море и въздух в Кипър успешно бе спасено новородено, само на 10 дни, средиземноморско тюленче монах, което е представител на най-редкия морски бозайник в Европа, съобщиха днес от екоминистерството. Във важната мисия участваха министерства, специлизирани институти, полиция, доброволци, авиокомпании от две страни. Спасителната..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..