Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът "Мобилна библиотека" превърна Вазово край Исперих в четящо село

Недалеч от Разград, на няколко километра от Исперих, се намира село Вазово с преобладаващо ромско население. Там екип от Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград изпълни проекта „Мобилна библиотека: Мисия чета и разбирам“, реализиран по линия на фондация „Глобални библиотеки“.

"Решихме да направим една среща с местното население – с децата, с родителите, да четем заедно книжки. Обхванахме децата от предучилищна възраст до шести-седми клас с родителите, и от 7-8 клас до края на гимназиалния курс ученици, които учат в град Исперих. Направихме два клуба. Единият се казва „Аз и мама четем заедно“, а другият - „Ромски творец“, обясни в предаването "Графити по въздуха" Димитър Петров от Регионалната библиотека в Разград. Той е поет, белетрист и дългогодишен директор на училище.

Според него, местните хора са имали нужда да изразят своето вълнение и отношение към книгите.

По проекта са били закупени детски книжки. „Започнахме заедно да ги четем, като им задавахме задачи за вкъщи, да научат стихотворения или текстове, които следващия път да ни прочетат“, допълни Димитър Петров.

Така малките читатели получавали книжки, с които започнали да си правят собствена мини библиотека. „Като преди това се научавахме как трябва да се отнасят към книгите, как да ги пазят, как да ги подреждат.“

В клуб „Ромски творец“ трима вече завършили образованието си младежи се включили като доброволци, за да помагат. Така попаднали и на петдесетгодишен местен жител, който им донесъл тетрадка с написани от него стихове. „Много интересни стихове е написал, автентични. Аз съм взел тетрадката и, след като ги обработя и набера, ще потърсим спонсор, за да ги издадем“, отбеляза още Димитър Петров.

„Цялото село живна, включи се в тоя обществен форум, който направихме, чакаха ни с нетърпение всеки месец, радваха се, снимахме се с тях, направиха си карти за библиотеките в Исперих и Разград“, допълва картината Димитър Петров.

Резултатите: няколко деца, които не ходели на училище, се записали, а младежи от клуб „Ромски творец“ написали есета „Кой съм аз в обществото и как мога да го променя“. 

„Есетата бяха много стойностни и истински. В края на проекта издадохме една малка книжчица с най-интересните есета и малки, кратки стихчета на децата, които правеха опити за първи стъпки в писането. Бяха много щастливи. Прочетоха се във вестника, регионалния, видяха се на снимки, бяха много развълнувани цялото село.“

"Може би е оказал голям ефект този проект, макар и мъничък", надява се Димитър Петров.
  
Мобилната библиотека по думите му си има предистория. 
"С екип от библиотеката посещаваме пенсионерски клубове, читалища, детски градини, училища. Всеки месец посещаваме един път Дома за стари хора в Разград, Дома за хора с деменция, като подготвяме презентации, отбелязваме календарни празници, годишнини, бележити дати. Също така водим пишещи творци – поети, писатели и ги представяме.“
Още за дейността на съвременните будители слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48