Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "Космонавтите само минават" разказва за комунистическото управление

Романът „Космонавтите само минават“ на българската писателка Елица Георгиева е включен тази година в учебниците по литература в Централна Франция. Той е избран от Асоциацията на книгата в Централна Франция. С книгата авторката печели много международни награди и получава отличието „Андре Дюбрьой“ за роман, написан с хумор и критично чувство.

„Това е историята на едно малко момиченце, което си мечтае да стане космонавт, но чрез тази негова мечта се разкрива цялата ситуация в страната, тъй като тя е на 7 години, когато пада режима и когато внезапно всички улици, училища, места си сменят имената. Съответно нейното училище, което се каза "Юрий Гагарин" внезапно не се казва повече така. Има доста фантазия в тази история. Това е също така начин да се върнем към тези години“, разказа писателката Елица Георгиева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

„Дядото, който е първоначално истински комунист, после става истински депресиран комунист, всъщност това е така като един друг герой в романа, който се появява от време на време, но който наистина някак си предлага да си представим тази комунистическа идея и така да се каже да се проследи във времето. Т. е., когато тя става тийнейджърка, така започва леко да се съмнява във всички тези комунистически идеали на дядо й“.

Писателката Елица Георгиева е родена през 80-те години на XX век и е била на 7 години, когато приключва комунистическото управление в България.

„Действително в момента, в който израствах, точно тогава се случваха всички промени на прехода и те, така да се каже, оцветиха моето ежедневие по един много странен начин. И това е едно от основните неща, които казвам на тийнейджърите във Франция, когато се срещам с тях е, че когато аз съм била на тяхната възраст, моето ежедневие е било много по-бурно, и колкото и да е било трудно, това по някакъв начин все пак ми помогна по-бързо да порасна.“

Елица Георгиева  живее от 15 години в Париж, където е завършила магистратура по кино и творческо писане и реализира много проекти в областта на документалното кино. Автор е на документалните филми „Чужденка“, „В очакване“ и „Всяка стена е врата“.

„В момента се подготвям за снимки на следващия ми филм, който се надявам да го приключа окончателно до края на годината. За момента се казва „Мечтаните спомени“, но  е възможно това заглавие да се промени.“

„Провалените мечти имат смисъл в днешно време и колкото и да е трудно нашето ежедневие именно ние можем да го направим по-интересно и по-различно. може би заради това толкова много аз използвам хумора, защото той за мен е начин да се справям с реалността, особено, когато тя не е лесна.“

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08