В понеделник президентът на Сърбия Александър Вучич направи доклад пред парламента в Белград, в който посочи, че е дошло време сърбите да изберат между сладките лъжи и горчивата истина за бившата си провинция. На следващата сутрин, както и друг път се е случвало след ключово изявление на Вучич за Косово, косовската полиция реши да проведе акция срещу организираната престъпност - основно в северните общини.За преживяното от обикновените граждани на Северна Косовска Митровица, Зубин поток, Звечан и Лепосавич пред БНР разказа Миодраг Миличевич - изпълнителен директор на неправителствената организация "Актив", която има офиси и в Косовска Митровица, и в Прищина:
„Към 6 часа сутринта бяха задействани сирените за обща опасност за населението. Тогава разбирахме единствено, че нещо се случва, тъй като изобщо не беше ясно какъв е предметът на акцията на полицията. Още сутринта дойде официална информация от говорителя на косовската полиция, че става въпрос за санкционирана от спецпрокуратурата в Прищина акция срещу организираната престъпност и че обект на тази акция са заподозрени от северната част на Косово, но и от Южна Митровица, Сърбица и Глоговац.
Така че - тази мащабна акция на косовската полиция, бих казал, имаше мултиетнически характер. Нещата обаче реално не бяха нито ясни, нито толкова прости. В северната част на Митровица и в Лепосавич се стигна до арести на полицейски служители. По-късно това стана и в община Зубин поток, където за съжаление се стигна до няколко инцидента. Очевидно става дума за вътрешен проблем в косовската полиция - разследвани са полицаи по подозрение за участие в организирана престъпна група и за контрабанда на стоки. В Зубин поток беше много драматично. Стигна се до силова интервенция на специалните части на полицията. Беше като през 2012 година, когато в Северно Косово често виждахме барикади, с които се пречеше физически на придвижването и на хора, и на стоки. Та, още сутринта полицията употреби сила, за да разруши барикадите на пътя, който свързва южната част на Митровица със Зубин поток. Използвани бяха шокови гранати. Стигна се и до размяна на огън. Има десетина ранени, включително сред полицаите“.
На въпрос кой има интерес ситуацията да е нестабилна и напрегната, Миличевич отвърна
„Това, както излиза, е вътрешен проблем на косовската полиция, който можеше да се реши по далеч по-безболезен начин, а не да се изпращат на терен спецподразделения за борба с безредици, които, според мен, употребиха неоправдано голяма сила, за да арестуват полицаи. Това не биваше да се случва и затова е ключов въпросът, който задавате - какво всъщност се случи и кой има интерес от това. Естествено, трябва да се има предвид фактът, че президентът Вучич тъкмо беше представил генералния си план за Косово. Но в него, честно казано, няма нищо ново и не се дава никакво конкретно решение за настоящата ситуация в Косово. Бих ви върнал две седмици назад - предполагам, че знаете, че при нас се проведоха извънредни кметски избори. Тогава Белград демонстрира способността си да контролира напълно политическата ситуация тук. Защото имаше кандидати само на "Сръбска листа". Да, имаше и албански кандидати във всичките 4 сръбски общини, но те, като малцинство, нямаха никакви шансове. По този начин беше демонстрирано, че сърбите в Северно Косово са в пълна координация с Белград. Така трябва да се осигури необходимата стабилност преди преговорите, които се очакват в Париж в началото на юли. Междувременно - в момента, в който изборите приключиха, вече имаше информация, и то президентът Вучич я съобщи, че ще се стигне до арести на някои сърби в Северно Косово. Макар и в този момент да не се знаеше за какво точно и кой ще бъде арестуван. От друга страна, полицейската акция е един вид демонстрация по същия начин, но от Прищина - че тя упражнява властта в цяло Косово, без изключение и без специално отношение към Севера. С други думи - един вид демонстрация на мускули, насочена и към Белград, и към международната общност, за да им се даде да разберат, че Белград няма никакъв контрол и влияние върху политическите процеси в Косово. За голямо мое съжаление народът остава между Белград и Прищина - един вид невинна жертва, защото търпи вече повече от десетилетие и половина огромен натиск без каквато и да било реална възможност да повлияе на политическите процеси".
За да се успокои напрегнатата атмосфера в отношенията между Белград и Прищина безусловно е необходимо да бъдат отменени 100-процентовите мита за стоките от Сърбия и Босна, категоричен е той. Това ще отблокира преговорите между Белград и Прищина и така ще намали напрежението на терен.
„Втората крачка е връщане към договореното с Брюкселското споразумение с цел прилагането му в цялост. И тогава, разбира се, ако има воля - до края на тази или през следващата година да се постигне всеобхватно и правнообвързващо споразумение между Белград и Прищина. В противен случай, опасявам се, преговорите ще обслужват интересите само на онези, които замислят подялба на Косово. А така практически цялата идея на Брюкселското споразумение ще бъде обезсмислена“.
Нарушен е авторитетът на ЕС като посредник в преговорите, коментира Миличевич.
„Като се има предвид и не напълно ясната - по-скоро пасивната му роля по въпроса за подялбата на Косово, Европейският съюз е поставен в доста незавидна ситуация. Всеобщо е мнението, че е накърнено доверието в Брюксел - и от едната, и от другата страна. За това говори дори инициативата на Германия и Франция за обновяване на процеса на диалога. Дали това ще даде конкретни резултати, ще видим през юли в Париж. Но предвид сложността на ситуацията и специфичната роля на Европейския съюз - не само за Косово и за Сърбия, но за целия регион - аз лично смятам, че той трябва да продължи да има водеща роля в процеса. А ако стане необходимо, да се включат и останалите посредници.
Русия е заинтересована от решаването на Косовския въпрос, убеден е той:
„Със сигурност тя си има свои интереси, които не са само икономически, но и политически. Свързани с потенциалната евроатлантическа интеграция на Косово. В това Русия вижда, и винаги е виждала по отношение на Балканите, най-голямата опасност за своите интереси. И съм уверен, че затова тя няма да остави това място без своето присъствие и без надзор на политическите процеси тук. За това говори и фактът, че господин Вучич многократно вече търси консултации с руския президент и открито иска неговата подкрепа във вид на интервенция на Съвета за сигурност на ООН“.
23-ма русенци са потърсили помощ в ортопедичните кабинети на болниците в града в следствие на непочистените и заледени улици. Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници...
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване . Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..