Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Апостолова: Акцията в Косово е полицейска, беше извършена и в южната част

Наталия Апостолова
Снимка: архив БНР

Наистина турбулентна година за Косово. Започна доста добре от гледна точка на Европейската перспектива, защото миналата година излезе Стратегията за Западните Балкани - много силен и дълго чакан същност документ от ЕК, който даде надежда за перспектива на разширяването и един много по-сериозен и засилен ангажимент на ЕС. Самият факт, че в тази стратегия се говори за шест партньора и един от тях беше Косово, беше доста сериозен ангажимент по отношение на Косово от страна на ЕС.

Българското председателство доста даде в тази насока. От друга страна, въпреки тази брилянтна перспектива пред Косово и много сериозни възможности, годината беше много тежка за тях, защото управляващата коалиция разчита на едно много слабо мнозинство в парламента.

Това каза специалният представител на ЕС в Прищина посланик Наталия Апостолова в специално интервю за предаването „Събота 150“  по „Хоризонт“. Тя изтъкна, че за присъединяване на страната към ЕС са необходими реформи, а те няма как да бъдат осъществени без ефективен парламент, защото всяка реформа започва с приемането на закон:

„От друга страна, бих споменала и една много сериозна мярка, която правителството на Косово взе преди около 6 месеца – стопроцентното мито срещу стоки и продукти, които идват от Сърбия и Босна и Херцеговина. Това беше една мярка, както каза премиерътХарадинай - политическо наказание за тази кампания, която Сърбия, по негови думи, провеждаше спрямо възможността Косово да стане член на Интерпол“.

Тази мярка, за съжаление, върви абсолютно в противоречие с правилата на ЦЕФТА (Централноевропейско споразумение за свободна търговия - б.р.), където Косово е член. Между другото, тя беше взета в момент, когато Косово председателстваше ЦЕФТА. Тази мярка върви абсолютно срещу духа на споразумението за асоцииране между Косово и ЕС. Освен това, благодарение на това решение, сръбската страна отказа да участва в диалога между Косово и Сърбия. Годината наистина беше доста турбулентна.

От доклада на ЕК за политическия напредък на страната по пътя към ЕС политическият елит на Косово се е вгледал основно в онази част, която оценява напредъка в борбата с корупцията и организираната престъпност, изтъкна Апостолова:

„Получихме доста емоционални реакции. Президентът може би беше най-критичен към доклада. Той, общо взето, не беше съгласен с доста от оценките, но най-вече не бе съгласен с факта, че отново имаме почти същия език и почти същата рекомендация, която имаме в предишния доклад. Същото се получи, разбира се и от премиера, и от ръководителя на събранието“.

Европейският съюз трябва да говори с много по-силни думи на Западните Балкани, категорична е тя. Съюзът изглежда и в тежка позиция в ролята си на посредник в диалога между Прищина и Белград Относно перспективата ЕС да бъде изместен от тази роля, тя заяви:

„Европейският съюз всъщност поема своята функция на посредник в диалога съгласно решение на Общото събрание на ООН. Ако това трябва да бъде изменено или да се погледне по друг начин на уреждането на този въпрос, същият форум трябва да вземе това решение“.

Към момента диалогът между Сърбия и Косово е „със забавени темпове“, коментира тя, но подчерта, че някои големи страни-членки са провели форуми и други инициативи, които подпомагат процеса.

„Всяка една инициатива, която подпомага процеса на диалога, е добре дошла, но диалогът трябва да има един посредник. Към момента и занапред това трябва да бъде Европейския съюз“.

Акцията в Северно Косово през изминалата седмица не е била на специалните сили, а полицейска, категорична е Апостолова:

„Във всеки един от докладите, които от няколко години наблюдавам в Косово - редовните доклади на Комисията, основният проблем, който ние поставяме пред Косово, е борбата с организираната престъпност, укрепването на правовата държава и върховенството на закона. Нашите основни усилия са насочени там, така че тази акция, която между другото беше планирана поне от 6 месеца предварително, беше една добра проява на това как косовската полиция може да извърши и на практика извършва действия за премахването на тези групи, които всички знаем, че в Северно Косово съществуват -  групи за нелегална търговия на дрога, на оръжия, а дори и трафик на хора. Искам да подчертая, че полицията извърши тези арести на базата на съдебни решения, така че е това не е просто една акция, която са решили и направили. Тя е правно подкрепена. Тя не бе насочена само в четирите северни общини. Реално тя беше извършена и в южната част на Косово, дори в областта на Дрен. Също така тази акция може би ще продължи, защото това е процес. Много е важно да наричаме нещата с техните истински имена.

Самият факт, че служители на мисията на ООН бяха арестувани и това беше основната снимка, която се видя от тези събития, по някакъв начин не омаловажи другата част, която за нас е много важна. Ние сме тези – ЕС- които искаме да преобразим правната система в Косово. Ние сме тези, които постоянно напътстваме върховенството на закона и борбата срещу организираната престъпност да бъдат основен приоритет. Когато това се случва, ние наистина трябва да поддържаме това, за което до този момент сме пледирали. Към момента се установява, мисля, че косовската полиция ще го направи в следващата седмица, дали е имало превишаване на действията на някои от полицаите, действали в северната част“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

23-ма русенци са потърсили помощ в ортопедичните кабинети на болниците в града в следствие на непочистените и заледени улици. Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници...

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по темата за наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие да се съобразят с исторически факти

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 13:25