Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виц дуелът е ритуал, а не представление

Вицът провокира виц, вярват организаторите, които създават микрообщества от разказвачи

Снимка: Facebook

Какво е да участваш в дуел, в който оръжието ти е виц? В различни градове у нас трима млади мъже срещат разказвачи на весели истории и връчват на най-умелите приза „Душата на компанията“. 

Виц дуелът в Габрово беше 17-тият поред след тези в София, Пловдив, Варна и Бургас и събра както признати от местните хора разказвачи на вицове, така и любопитни да чуят и да се посмеят. 

Хрумката за такъв тип наддумване по двойки е на Илия Виделинов - пловдивчанин, който живее в София. Той привлича приятели и стартират идеята през ноември миналата година. А тя е да провокират хората в публиката да разказват все едно са на маса. Замисълът няма общо с познатия формат на stand up комедията, а предполага общуване, което да развива отношенията между участниците, обясняват Илия и Григор Григоров.

„Ние вярваме, че вицът провокира виц и това, което е идеалната ни цел – да започнем да създаваме в различни градове микрообщества на такива разказвачи.“

„Всъщност, правим ритуал, не правим представление. Мисля, че е много любопитно като експеримент – да предизвикаме хората, които са в някакво заведениеq да се включат и да разказват, и да се случи дуел, надприказване, наддумване.“

В първия рунд на наддумването се определя победителя от всяка от двойките, във втория очи в очи се изправят спечелилите и така докато се стигне до финалния дуел, а той понякога е твърде оспорван и участниците продължават да се обстрелват с вицове повече от предвиденото. Накрая журито и публиката избират своя фаворит и го удостояват с приза „Душата на компанията“. Негови носители са както 13-годишно дете, така и 82-годишен пенсионер, обобщават Илия и Дамян Диамандиев, който също е част от виц отбора на организаторите.

„Има хора, които събират вицове, колекционират вицове, държат си ги в себе си и само чакат или да са в някакво обкръжение да ги разкажат, или пък – в още по-добрия случай да им дадем ние микрофона и възможността да излязат на сцена, съответно да се борят и за награда.“

Снимка: Facebook

Една от наградите е статуетката „Златна рибка“, за най-даровитите разказвачи на вицове е предвидена и каса бира.  

Хората, които се включват във виц-предизвикателството, са много различни, с разнообразни професии. „Имаше една дама съдийка, имаше пенсионер, имаше един биохимик, кмет на село, програмисти…“

В едно издание на виц дуелите се изговарят около 200 вица, а понякога и повече и противно на опасенията на организаторите, рядко се е случвало виц да се повтори. Теми табу няма.

„Темата за евреи е много актуална, темата за блондинки, темата за тъщите.“

 С тези вицове ние не категоризираме, категорични са организаторите на виц дуелите. Единодушни са и в това, че едни от най-смешните вицове, които са чували са от блондинки, които си разказват вицове за блондинки. 

Хващаме се за клишето и използваме позитивното и забавното, казват още Илия, Григор и Дамян. Въпреки многото вицове и за габровци, в Габрово те приемат с отворени обятия, а това е една от най-добрите публики, които сме имали, споделят инициаторите на виц дуелите.

Още за любопитната инициатива чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55