Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Азиатски фестивал "Магията на изтока" с кауза - по-малко изоставени деца

На Летище София посрещат 8-месечно българско бебе, изоставено във Великобритания. Ноември, 2018 г.
Снимка: БГНЕС
Азиатски фестивал "Магията на изтока" ще се проведе в Борисовата градина на 15 юни. Това е трето издание на фестивала, организиран от Фондация "За нашите деца".
Той е посветен на каузите на организацията, свързани с осигуряването на грижа за изоставените деца. Миналата година участниците във фестивала подкрепиха каузата приемна грижа, а тази година акцентът е върху предотвратяване на изоставянето на новородени и деца в ранна възраст. 
Липсата на подкрепа, неразбирането, неприемането на деца, когато се родят с трудности в своето развитие са сред причините за изоставяне на деца. Фондация "За нашите деца" използва четири основни програми, за да останат децата в семейството със своите родители.
Мариана Тасева, фондация
"Първата ни програма - това е нашата превенция още на ниво родилен дом", обясни пред "Хоризонт" Марияна Тасева, заместник-изпълнителен директор на фондацията с ресор "Интегрирани и социални услуги". 
"При най-малкия сигнал или съмнение от екипите, които работят в тези отделения, ние имаме социални работници, които седят, буквално казано на разположение и до четири часа те вече са посетили тази майка и веднага са приели нейната заявка - с идеята не само да я подкрепят, да разберат защо тя е дала такъв знак, че може да изостави своето бебе. Което е изключително ценно. Защото разберем ли причината, тогава можем да намерим хиляди лостове, за да можем да предотвратим тази раздяла", коментира тя.

Продължава да е висок броят на децата, които са изоставени от своите родители, допълни тя. 

Центровете на фондация "За нашите деца" в София и Пловдив помагат на родителите да не изоставят новородените деца.

"От началото на първите три месеца на тази година 168 деца са по този начин са били буквално спасени и те не са отишли в специализираните институции, а са останали вкъщи при мама, при баба, при дядо."

"Ние доказахме на всички, на цялата общественост, най-вече на посолствата за това, че ние сме надежден партньор, който дава много ясна обратна връзка за какво отиват събраните средства, къде отиват. Тази ясна отчетност, прозрачност на действията създава едно още по-голямо уважение и доверие", подчерта Марияна Тасева.

Тази година със събраните средства ще се подкрепят минимум 15 деца, за да не бъдат изоставени в социална институция.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32