Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За две църкви в Троян днес е храмов празник

Храмът „Света Богородица Достойно Есть“ в Троян
Снимка: facebook

Три празника са вписани в църковния календар за днешния ден 11 юни. Единият припомня чудото, станало преди векове на Атон, когато за първи път е изпят химнът "Достойно есть" за възхвала на Света Богородица, другият е в чест на апостолите Вартоломей и Варнава, третият - на Свети Лука Кримски, живял през първата половина на 20 век в епохата на жестоки репресии и гонения за църквата.

Ловчанският митрополит Гавриил отслужи архиерейска света литургия в храма „Света Богородица - Достойно есть“ и в параклиса „Свети Лука“, който се намира в Белодробната болница в Троян.

Храмът „Света Богородица - Достойно есть“ е построен от семейството на Йоана Денева, която е богослов по професия.

„Храмът не се строи от хора. Бог избира човек или Богородица избира човека, чрез който да се построи нейният дом и така се случи и при нас. Самият храм беше изграден за два месеца. Това е едно от чудесата, които ни се случват в живота. Вярвам в Божиите чудеса. Имахме изпитание в семейството и затова изградихме храма на Божията майка. Знам за чудото, което се е случило на Света гора и там е чудотворната икона Света Богородица - Достойно есть“, разказа богословът.

„Вярвам, че град Троян е под покрова на Света Богородица Троеручица. Общо взето смятам, че това е причината в тоя град да няма лъжеучения, да няма секти, да няма неща, които са залели София и големите градове“, посочи още тя.

Параклисът „Свети Лука“ е построен по идея също на епископ Сионий - игумен на Троянския манастир и с желанието на директора на Белодробната болница в Троян д-р Цветомила Дудевска.

„Идеята за името на параклиса  и въобще за изграждането на параклиса е още отпреди 2015 година и е на дядо Сионий - игуменът на Троянския манастир, вече и на Бачковския манастир, който ни посещаваше често. Даваше благословията си на нашите пациенти. Грижеше се за духовното им израстване. Говорили сме за изграждането на параклис доста години и най-после дойде моментът. Защо точно Свети Лука Кримски? Този светец стана популярен през последните няколко години след идване на мощите на Свети Лука Кримски в България и се заговори за този светец, но за нас е особено специален, тъй като личността на Свети Лука Кримски е интересна за нас като лекари. Освен архиепископ той е известен руски лекар - хирург с много голям опит, професор от Киевския университет с много публикации, с над 55 научни трудове в областта на хирургията като се счита, че той е откривателят на местната анестезия" - това обясни д-р Цветомила Дудевска.

И днес по някои от неговите атласи и учебници четат и се учат хирурзи от цяла Европа. „Интересното за Свети Лука Кримски е, че през целия си житейски път той е работил и като лекар хирург и като духовник и по времето на Сталинисткия режим.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55