Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветана Манева: В обгрижването на духа да има постоянство като при грижата за децата ни

Публиката ще гледа над 30 спектакъла, каза артистичният директор на форума Цветана Манева.
Снимка: БГНЕС

„Сега има повече актьори, затова, за да се докажеш, трябва време, много добре трябва да знаеш какво искаш да постигнеш в тази работа - да станеш известен, да печелиш пари, което е абсурдно в театъра. … Актьорската професия, въобще театърът, се занимава с духа на човека, с това какво става вътре в него“. Това каза пред БНР голямата българска актриса Цветана Манева, артистичен директор на Международния театрален фестивал „Варненско лято“.

Манева е категорична, че воденето на хората „под строй“ в театрите в миналото не е било лошо нещо. В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ тя обясни:

„Ако някой иска да обгрижва хората, нацията си, трябва да има грижа за културно ниво. Аз съм заобичала оперната и симфоничната музика от едни лекции на професор Стефан Лазаров в неделните дни в Пловдивския театър с оркестър, с певци. … Трябва да има кой да те насочи, кой да те заведе, кой да те обгрижи. В обгрижването на духа трябва да има такова постоянство, както когато се грижат хората за децата си“.

Цветана Манева пита студентите си за какво говорят с родителите си и дали те ги питат как се чувстват. Според нея има липса на общуване между поколенията:

„Ние се отнасяме като зверове един към друг. Това е зверилница. Как се оправя това, аз не знам. Кажи на някой, който не си е гледал добросъвестно кучетата и те са изяли човек, че това става с култура. ... За нищо не е късно, но лошото е, че въобще не се започва“.

„Япония е започнала съвземането си от образованието“, подчерта Манева и коментира, че сегашното увеличение на заплатите на учителите у нас става след години, в които професията е била превърната в „най-непрестижното нещо“. Тя не знае дали е успяла да стане учител на младите актьори:

„Цялата ми енергия отива в това да успея да ги мотивирам да освободят природата си и да опитват, и да правят на стената всичко, което дори подсъзнанието им подсказва, а не което трябва, или стереотипи, с които са се напълнили, да повярват, че тяхната чувствителност е най-важното в тази работа. На сцената трябва да се мисли и да се чувства. Не може едното без другото“.

Интервюто с Цветана Манева можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45