Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици участваха в дискусия за Възродителния процес

Луиза Славкова
Снимка: Ани Петрова

Между 18 и 20 юни над 150 ученици от 5 града участваха в изложба и серия дискусии върху така наречения Възродителен процес и обезлюдяването на село Орешари, община Крумовград.

Изложбата „Голямото завръщане“ в обезлюденото село е дело на Байрям Байрямали. Проектът припомня историята за съдбата на местното население в годините между 1984 г. и 1989 г. Байрям Байрямали е визуален артист, роден в Хасково, на 22 години. Завършва документална фотография в University of the Arts London. Интересите му са свързани с репресиите на комунизма в България и последствията им в настоящето.

„И на мен ми беше много трудно да си представя как изглежда едно обезлюдено село. Още повече, че то е до такава степен обезлюдено, че къщите не са запазени изобщо. Селото се казва, че е едно от най-старите в района - на около 400 години, с едни много красиви каменни къщи. Аз самата не бях виждала такива. Имало е около 130 семейства в него в около 50 къщи. По време на Възродителния процес цялото село се обезлюдява“, разказа Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“

„Много е любопитно, че покрай някои от къщите като минете, въпреки, че са изоставени повече от 20 години, продължавате да разпознавате градински цветя. И в средата на това така изоставено и изключително разпаднато село Байрям Байрямали решава да прави инсталация на едно своеобразно завръщане към онези места, които са изоставени по време на Възродителния процес, от които хората са се изнесли.“

„Освен жертвите и пострадалите, какви други истории има по средата, защото историята никога не е история на така наречените жертви и палачи, а винаги има истории, както за съпричастност и добросъседство, така има и истории за човешка алчност, за жлъч, за несъпричастност. За нас беше важно да отворим едно такова пространство, в което да ги допуснем всички тези истории, накрая да подредим разбира се историческия контекст и да разкажем кои са наистина жертвите и пострадалите и кои са онези, които са виновни за това, но и да разкажем ежедневните истории. Българската история по това време е пълна с такива истории, в които едно семейство заминава за Турция, заключва си къщата, остава си ключа на българските съседи, които пазят къщата.“

„Ние винаги търсим такива подходи за работа с темата, защото си даваме сметка, че колкото по-далеч е от младите хора, толкова по-трудно им се разказва. Другата седмица се готвим за нашето ежегодно лятно училище в Белене, в което също си говорим за историята на българския комунизъм“, допълни Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“ 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30