Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Еврейката“ на Фландърската опера от програмата на OperaVision

Този път любопитството ме накара да гледам спектакъла на Фландърската опера и балет на „Еврейката“  от Фроментал Халеви, предложен в европейската интернет платформа “OperaVision“. Действително любопитство, защото Фландърската опера и балет неотдавна получи престижната международна награда за 2019 “Опера на годината“, а аз не бях чувала  и виждала никога  спектакъл на този театър. Интересно ми беше, още повече, че операта, която предлагаха, не е никак лесна за изпълнение и за солистите, и за хора.

“Еврейката“ на Фроментал Халеви  е типична „гранд опера“ в пет действия, с масови сцени, виртуозни арии и ансамбли и зрелища. И да кажа предварително, останах много доволна от изпълнението, от музикалната страна на спектакъла. Колкото до визията - трудно ми е да преглътна  осъвременяването на действието, което протича исторически  през ранния 15 век, да гледам на героите  като на  наши съвременници и да приемам за нещо нормално гоненията на евреите и жестокостите спрямо тях. И днес съществува религиозен фанатизъм, но като покажеш на сцената героинята с колан от бомби, асоциацията е съвсем друга. Но, да оставим зрителите,  които ще гледат спектакъла на прочутия немски режисьор Петер Конвични, да решат какво им харесва и какво не... 

Дълги години операта „Еврейката“ на Халеви бе позната у нас с подменено име “Дъщерята на Кардинала“. Защо ли? В основата на либретото на Еужен Скриб е заложена истинска история, като някои от героите реално са съществували, например Кардинал дьо Брони. Това е една история за расовата дискриминация и за религиозния фанатизъм с трагичен край. Няма да напомням съдържанието, защото творбата е играна няколко пъти в Софийската опера - през 1927 и през 1997. Тогава блестяща изява имаше Красимира Стоянова като главната героиня Рашел.

Солистичният състав на изпълнението на Фландърската опера бе международен и певците бяха много сполучливо избрани.  Много стабилен и убедителен в ролята на Елиазар бе американският тенор Рой Корнелиус Смит – име, познато в  оперния свят. Пее  редовно в Метрополитън, Виена, Берлин, на фестивала  в Залцбург, изнася рецитали. В репертоара му са Калаф, Каварадоси, Дик Джонсон, Радамес, Туриду... Много артистичен, той имаше тежката задача да интерпретира образа на бащата, разкъсван между любовта към дъщеря си и към вярата си. Неговата дъщеря - Рашел, всъщност отгледана от него, а истинският й баща е кардинал Брони, имаше също сложна задача като персонаж - без да знае, че по рождение е християнка, тя жертва живота си в името  на това да остане до край еврейка. Американката Корин Уинтърс има красив глас, много добре поставен, много артистична и музикална, тя изгради незабравим образ. Въпреки че е още в началото на кариерата си, тя вече е гостувала в много от американските оперни театри, носителка е на редица престижни певчески награди, вече дебютира в Ковънт Гардън, пее роли като Татяна, Виолета, Дездемона, Лиу, Лейла, Мелизанда. Една певица, пред която предстои блестяща кариера!

Италианският бас  Рикардо Дзанелато, вече познат и на българската публика с участието  в басовата партия на „Реквиема“ от Верди, се представи в ролята на Кардинал дьо Брони. Мек, красив басов глас  и убедително артистично присъствие - с това ще го запомним. И в другите две по-малки роли се представиха  американката Никол Шевалие като принцеса Евдокия и италианският белкантов тенор Енеа Скала в ролята на принц Леополд. Изявиха се  много добре и като певци, и като актьори.

Специално искам да обърна внимание на хора на Фландърската опера, който имаше доста голямо участие в този спектакъл и като пеене, и като артистични задачи и представянето  му беше великолепно. Заслужава похвала хормайсторът Ян Швейгер.

Въобще, струва си да се види този спектакъл - строен,  без гафове  и ръководен много артистично от диригента Антонино Фолияни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08