Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променя се финансирането на българските училища в чужбина

Отбелязване на 24 май в Българското училище във Виена
Снимка: Българско училище във Виена

Министерството на образованието публикува на сайта си Заповед за определяне на размера на средствата на училищата, включени в Списъка на българските неделни училища в чужбина за учебната 2019- 2020 година. 

Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" до 25 юли.  Повече средства ще получават тези, които подготвят кандидат-студенти за българските университети. Сумата се увеличава от 30 на 50 лева на ученик.

"За увеличение малко прибързано е да говорим. Все още не знаем каква ще бъде сумата. По-скоро говорим за едно по-точно разпределение на средствата, така че този, който работи повече, дава възможност за по-големи шансове на децата, които обучава в своето училище, да получава повече. В общи линии това увеличение е насочено в тази посока", коментира пред "Хоризонт" Ирина Великова, председател на Асоциацията на българските училища в чужбина и директор на Българското училище във Виена.

"Има тенденция в гимназиалното образование да идват все по-малко деца, отпадат в обучението по майчин език в нашите училища. Ние искаме да ги задържим и да им дадем възможност, както и да държат изпит с оценка по български онлайн. Това е едно ново нещо, което също ще бъде финансирано и което ще намира място в новата заповед от една страна. И второто, което е - нашите деца да им отворим вратата за връщане обратно в България, да могат да учат."

Онлайн изпитите по български език в българсите училища в чужбина е едно от големите постижения на Асоциацията на българските училища, подчерта Ирина Великова. 

"Защото говорим за възможността децата да се явяват на тези изпити, да взимат сертификати и тези сертификати да бъдат признавани в голямата част от европейските държави."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24