Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът "Тютюн" - игра с огъня на режисьора Никола Корабов

Невена Коканова (Ирина) и Йордан Матев (Борис) в сцена от филма "Тютюн"

1963 година. Бляскавият кинофестивал в Кан, където големите имена Федерико Фелини, Алфред Хичкок, Клаудия Кардинале, Жана Моро, Грегъри Пек, Бърт Ланкастър показват своите шедьоври. И в тяхната звездна компания - нашият филм "Тютюн" - драма, романтика, жажда за богатство и власт, съпротива срещу установения ред. 

На червения килим пристъпва Невена Коканова, а към нея забързано тръгва председателят на фестивалното жури, писателят Андре Мороа. Целува й ръка и й казва: "Вие ме развълнувахте!" - впрочем нещо неприето дотогава - преди да се раздадат наградите председателят на журито да поздравява актьори или режисьори. А след като гледа българския филмq един шведски журналист възкликва -  "Не сте  ли съгласни, че главната героиня е по-красива от София Лорен?!"

Но още преди този звезден миг, "Тютюн" се е превърнал в събитие в обществения живот в България. По брой на зрителите достига четвърти резултат в историята на българското кино до онзи момент - с невероятните 4 млн. и 300 хиляди зрители.  

Кинолентата е заснета по романа на Димитър Димов "Тютюн". През 1952 творбата е разгромена от литературната критика, а авторът му е наречен буржоазен писател. Лично Вълко Червенков защитава Димов, но цената на тази защита е добавянето на нови страници в романа. И на нови герои.

Филмът е заснет през 1961г., режисьор е Никола Корабов, оператор е Въло Радев, музиката пише Васил Казанджиев.

Работата си над сценария по филма Корабов нарича „игра с огъня“ - не само заради сложността оригиналният текст да бъде преведен на езика на киното, но и заради мъчителната съдба на самия роман. Той признава, че докато продължават критиките към Димов, той искрено му се е възхищавал...

Изборът на Невена Коканова за ролята на Ирина също е част от драматичната история на лентата. Членовете на Художествения съвет смятат, че младата стажант-актриса от Ямболския театър е неприемлива за образа на Ирина. Някои наричат нея „невзрачна“, а режисьора - „безумец“. Засипват го заплашителни писма, подложен е на безпрецедентен натиск.

"Викнахме Коканова за проба на Лила" - спомня си Корабов. - "Но виждам, че тя излъчва огромен чар. Без да го осъзнава. Дай да направим една проба. Да видим дали ще се получи. Невена е руса, направихме я черна, тя е по-ниска, повдигнахме я. И така, с някои провокации опитахме част от сцените. Помагаха ми всички и нещата станаха”. 

В киносредите това се приема с упреци и въпроси - как Корабов ще изтръгне от това момиче дълбоките женски качества на Ирина? Към ролята имат интерес и популярни за времето си актриси. Част от художествения съвет подкрепя Невена, повечето са против. И тогава с думата на един човек приключва драмата. Авторът на романа Димитър Димов избира Коканова...

В звуковия файл чуйте още за историята на филма "Тютюн" и откъси от лентата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

19.05.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 19 май 2024 г. Водещ : Даниела Якова

публикувано на 19.05.24 в 09:17
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Траверс към кулоара на Хорнбайн, Еверест

Стипе Божич: Преживях кошмара на всеки алпинист в Хималаите

Родителите му одобряват странното му хоби едва когато научават за постиженията му от вестниците. През 1979 г. той е един от петимата алпинисти, които правят първото изкачване на Еверест по Западния гребен, т.нар. Жесток път. На слизане му се налага да прекара нощта на 8300 м височина - на открито, при минус 40 градуса температури. През 1989 г...

публикувано на 18.05.24 в 18:13
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23