Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отбелязва 182 години от рождението на Васил Левски

| обновено на 18.07.19 в 19:38

182-рата годишнина от рождението на Васил Левски беше отбелязана с тържествена церемония пред паметника на Апостола в Борисовата градина. В нея участва председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.

"Апостол, будител, светец, мерило за съвест, законност и единение с бога, с рода и отечеството".

Разделението и отчуждението трябва да чуят смисъла и силата на заветите на Левски, посочи в словото си вицепрезидентът Илияна Йотова:

"Народе, възкликва в тефтерчето си Васил Левски и слага четири въпросителни. През 2019 година това обръщение има своя прочит, копнежът за българска държава в оковите на робството, днес има своето име и това име е държавност, която гарантира правата на своите граждани".
 
Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата - Карлово. Преди обяд в подбалканския град бяха посрещнати участниците в юбилейния 25-и национален туристически поход "По стъпките на Левски". бяха посрещнати участниците в похода "По стъпките на Апостола". Тази година те са над 300 и по традиция следваха различни маршрути, свързани с революционното дело на Левски.

В Националния музей с войнски почести ще бъде изнесено знамето на Карловския революционен комитет, след което ще започне тържественият митинг заря.

Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителни части на 61-ва Стрямска механизирана бригада и ще произнесе слово. Церемонията с начален час 21 часа ще бъде предавана пряко от БНР.

Деца от Враца изплетоха гирлянда от цветя, която ще бъде поднесена на паметника на Васил Левски в града.

Десетки врачани се включиха в инициативата "Моето цвете за Левски". Събраните цветя са вплетени в гирлянда, която ще бъде положена около паметника. Тя е изплетена от учениците от врачанското иновативно училище, което носи името на Апостола.

"Винаги трябва да носим спомена за него и за неговите дела".

Своя празник отбелязва и единственият български град, който носи името на Апостола.  Децата на град Левски поздравиха жителите и гостите на общината след тържествената церемония за издигане знамето на Община Левски. Гражданско шествие се отправи към паметника на Васил Левски на гаровия площад. Празничен концерт и празнична заря също са част от програмата.

Годишнината беше отбелязана с граждански поклонения пред паметника на Апостола в Ловеч - най-внушителният негов монумент, и в Къкринското ханче, където Левски е заловен.  Пред паметника в двора на Къкринското ханче цвете поднесе и седемгодишният Георги от Ловеч. За жителите на село Къкрина, Апостолът завинаги ще остане в сърцата им. Отбелязването в Ловеч ще продължи и вечерта. В църквата "Успение Богородично" ще бъде отслужена панахида за Дякона, а пред паметника му,  който се издига над стария квартал "Вароша", жители и гости на града ще поднесат цветя в знак на признателност и ще се поклонят пред делото му.  Отбелязването на годишнината ще завърши със спектакъл на Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл на сцената на ловешката средновековна крепост. Входът е свободен. През целия ден музеят "Васил Левски" ще приема безплатно посетителите си.

Перник къщо се поклони пред подвига на Апостола. Кметът Вяра Церовска и нейният екип, областният управител Ирена Соколова, представили на политически партии и институции отрупаха с цветя паметника на Васил Левски в центъра на града „България носи в сърцето си Левски”, каза Церовска.  Цветя положиха и десетки граждани. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16