„Ако човек иска да си прочисти или отсече дървото, добре е първо да провери дали то не е населено, дали няма да убие някого“.
Не сме сами и влияем по начини, по които даже не си представяме, допълва Вяра. Според нея внимателен оглед трябва да се прави и когато планираме ремонт на жилищата си, особено по фасадите и покривите. Да не неглижираме възможността домът ни да е споделен с диви животни без да знаем това и ако е необходимо, да потърсим адекватна помощ, е още един от съветите на Вяра Крушкова. А ето и една от историите, които помни:
„В апартамент в „Дружба“ през зимата хората си сменят дограмата. Под нея се отваря отвор, в който зимуват 150 прилепа. Било е пълна изненада за всички, защото те им живеят в хола де факто, а никой не знае това“.
Прилепите са непознати и загадъчни
Добре за прилепите е, че не се срещат с нас много. Начинът им на живот е такъв, че когато ние сме активни, те спят и обратното. Донякъде това ги пази. От друга страна, ги прави изключително непознати и загадъчни. От там идват и митовете за тях, разказва Вяра и развенчава този за прилепите кръвопийци.
„Прилепите в България се хранят само с насекоми. Не пият кръв. Има такива прилепи, т. нар. вампири, но са примерно 3 вида от 1400 и са в Южна Америка“.
Спасение от вредни насекоми - прилепите са насреща
„Нашите прилепи се хранят с насекоми, които са опасни за нас, вредни за селското ни стопанство. Прилепите са нашата лична армия охранители“, убедена е Вяра, която разказва, че 4-сантиметрово малко прилепче изяжда 1500 насекоми на вечер.
„Представете си една колония. Хората - като ги видят - казват: „Махнете ги от тук, не мога да живея с тях.“ Като се махне една колония от 100 прилепа, това означава в този район 100 по 1500 насекоми на вечер повече. Може би хората, ако си го представят по този начин, ще започнат да мислят по различен начин“.
Има и хора, макар по-малко, които целенасочено търсят съжителството с прилепи.
„Къде на майтап, къде не – от Бургас ми се обаждат приятели и казват: „Внеси няколко, защото комарите вече са непоносими“. Не мога да кажа, че има връзка, но в Бургас си затвориха изцяло 263 блока, което първо уби колониите вътре, второ затвори местата, на които живеят. Така че е нормално популацията да е намаляла“, коментира Вяра Крушкова.
От Русе пък й се обаждат с молба да помогне при опазването на прилепите в блок, на който предстои ремонт. Хората искат животинките да останат, защото помнят кога са се появили и каква е била положителна промяна – вече спят спокойно на отворен прозорец.
Batworld Bulgaria търси доброволци да обследват сгради при саниране
Вяра се опитва да покаже на хората първо колко симпатични са прилепите, а след това и колко са полезни, защото мисли, че колкото и да обяснява, че едно животно е полезно и хубаво, ако е мразено, то усилията й няма да имат значение.
Случвало се е обаче и хора, които се страхуват от прилепи, да я викат за помощ с надеждата, че ще спасят неочакваните си съседи.
Batworld Bulgaria си търси доброволци, като най-важно за тези, които искат да помогнат, е наистина да имат желание. „Това не се прави между другото и без желание да вложиш всичко. От там нататък всичко се учи“, обяснява Вяра Крушкова. Бъдещите доброволци ще помагат при търсенето на животни в сгради за саниране. Важно е да не се страхуват от височини.
Повече за инициативите на Batworld Bulgaria можете да намерите на страницата им, както и в социалните мрежи.
А повече от разказа на Вяра Крушкова за градските прилепи и човешките им съседи чуйте в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..