Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вяра Крушкова, Batworld Bulgaria: Прилепите са личната ни армия от охранители

Хората не знаят, че в градовете има много диви животни

Вяра Крушкова
Снимка: Иван Русланов

Безкрайно много са опасностите за дивите животни, пред които съвременната градска среда ги изправя, твърди Вяра Крушкова от платформата Batworld Bulgaria, която се грижи за опазването на прилепите в България.

Хората не знаят, че има диви животни в градовете, а те са много и са сред нас - прилепи, бързолети, кукумявки, керкенези, а на по-южните места дори гекони, обяснява Вяра в предаването „Изотопия“. И дава елементарен първи съвет към всички:
     

„Ако човек иска да си прочисти или отсече дървото, добре е първо да провери дали то не е населено, дали няма да убие някого“.

Не сме сами и влияем по начини, по които даже не си представяме, допълва Вяра. Според нея внимателен оглед трябва да се прави и когато планираме ремонт на жилищата си, особено по фасадите и покривите. Да не неглижираме възможността домът ни да е споделен с диви животни без да знаем това и ако е необходимо, да потърсим адекватна помощ, е още един от съветите на Вяра Крушкова. А ето и една от историите, които помни:

„В апартамент в „Дружба“ през зимата хората си сменят дограмата. Под нея се отваря отвор, в който зимуват 150 прилепа. Било е пълна изненада за всички, защото те им живеят в хола де факто, а никой не знае това“.

Прилепите са непознати и загадъчни

Добре за прилепите е, че не се срещат с нас много. Начинът им на живот е такъв, че когато ние сме активни, те спят и обратното. Донякъде това ги пази. От друга страна, ги прави изключително непознати и загадъчни. От там идват и митовете за тях, разказва Вяра и развенчава този за прилепите кръвопийци.

„Прилепите в България се хранят само с насекоми. Не пият кръв. Има такива прилепи, т. нар. вампири, но са примерно 3 вида от 1400 и са в Южна Америка“.  

Спасение от вредни насекоми - прилепите са насреща

„Нашите прилепи се хранят с насекоми, които са опасни за нас, вредни за селското ни стопанство. Прилепите са нашата лична армия охранители“, убедена е Вяра, която разказва, че 4-сантиметрово малко прилепче изяжда 1500 насекоми на вечер. 

„Представете си една колония. Хората - като ги видят - казват: „Махнете ги от тук, не мога да живея с тях.“ Като се махне една колония от 100 прилепа, това означава в този район 100 по 1500 насекоми на вечер повече. Може би хората, ако си го представят по този начин, ще започнат да мислят по различен начин“.

Има и хора, макар по-малко, които целенасочено търсят съжителството с прилепи.

„Къде на майтап, къде не – от Бургас ми се обаждат приятели и казват: „Внеси няколко, защото комарите вече са непоносими“. Не мога да кажа, че има връзка, но в Бургас си затвориха изцяло 263 блока, което първо уби колониите вътре, второ затвори местата, на които живеят. Така че е нормално популацията да е намаляла“, коментира Вяра Крушкова.

От Русе пък й се обаждат с молба да помогне при опазването на прилепите в блок, на който предстои ремонт. Хората искат животинките да останат, защото помнят кога са се появили и каква е била положителна промяна – вече спят спокойно на отворен прозорец.  

Batworld Bulgaria търси доброволци да обследват сгради при саниране

Вяра се опитва да покаже на хората първо колко симпатични са прилепите, а след това и колко са полезни, защото мисли, че колкото и да обяснява, че едно животно е полезно и хубаво, ако е мразено, то усилията й няма да имат значение.

Случвало се е обаче и хора, които се страхуват от прилепи, да я викат за помощ с надеждата, че ще спасят неочакваните си съседи.

Batworld Bulgaria си търси доброволци, като най-важно за тези, които искат да помогнат, е наистина да имат желание. „Това не се прави между другото и без желание да вложиш всичко. От там нататък всичко се учи“, обяснява Вяра Крушкова. Бъдещите доброволци ще помагат при търсенето на животни в сгради за саниране. Важно е да не се страхуват от височини. 

Повече за инициативите на Batworld Bulgaria можете да намерите на страницата им, както и в социалните мрежи.

А повече от разказа на Вяра Крушкова за градските прилепи и човешките им съседи чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10