„В този конкурс участват от 150 до 250 рисунки на деца от цяла България. От нашите участия имаме почти от всяка конференция награда на българско дете. Толкова са ни талантливи децата, че няма как да не ни дадат, въпреки, че конкуренцията е огромна. Там отиват рисунки от между 30 и 40 държави - по 6 рисунки от всяка държава", обясни пред БНР проф. Теменужка Бандрова, ръководител на Лабораторията по картография в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Управителния съвет на българската картографска асоциация.
Тази година рисунката на Рада е спечелила безапелационно с много първи гласове в трета възрастова група, уточни проф. Бандрова. "Ние досега в тази възрастова група не сме имали награда. Винаги сме печелили в първите групи или при най-малките: до 6 години или до 6-8. Рядко между 9 и 12 и сега за първи път при най-големите деца."
Детското състезание се провежда от 20 години. Българската картографска асоциация организира обучения на децата от училищата с изучаване на изобразително изкуство
„Имаме специален контейнер с пясък, върху който проектираме реална физическа повърхнина и имитираме валежи, които могат да предизвикат наводнения. Изключително интересно за децата - този комплексен уред. Правим с тях различни експерименти от гледна точка на отговор по въпросници и обменяме информация какво те знаят и с какво ние можем да им бъдем полезни, ако се случи например някакво бедствие.“
Българската картографска асоциация е създадена през 2011 година. „Всеки човек работи с карти, всеки човек обича картите и ние трябва да работим за това да представяме качествен продукт на нашия пазар. Опитваме се да го правим и си мисля, че за това ни оценяват и в чужбина“, посочи Теменужка Бандрова в предаването "Закуска на тревата".
Най-старата карта в България е създадена през 1643 година.
"Ще започна от 1643 година с картата на Петър Богдан. Това е първото известно картографско произведение, изработено от българин. След това 1836 година, мисля че всеки е запознат със създадения първи български глобус от Неофит Рилски, който се пази в Рилския манастир. Всеки може да го види. Александър Хаджи Росет през 1843 година издава в Страсбург карта на сегашна България - Тракия и Македония и на прилежащите й територии", разказа Бандрова.
Председателят на Българската Картографска асоциация проф. Теменужка Бандрова бе избрана за вицепрезидент на Международната картографска асоциация (МКА), като получи най-много гласове измежду всички кандидати. Изборът се проведе по време на 18-тата Генерална асамблея на асоциацията на 20 юли 2019 г. в Токио. Мандатът е четиригодишен.
Чуйте повече в звуковия файл.
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..