Тазгодишният симпозиум е белязан от артистични проекти, с които се хвърля ръкавица на местните жители да се включат в творческия процес. Такъв е проектът на Васко Славков за градска среда, вдъхновен от самоковските шевици.
„Едни интересни розети или да ги наречем самоковски мандали на щастието в съвременен вариант – графити, които ще се появят на няколко места на улиците в Самоков. Самият проект е наречен „Изящни пътеки“, с който ще украсим града и същевременно ще отбележим вече петото издание на симпозиума“, обясни в предаването "Нощен хоризонт" организаторът Радостина Доганова, която живее в Братислава, но ежегодно се връща в Самоков и именно така се е родила идеята за традиционната вече творческа среща.
Самоков като духовна спирка за пренареждане на творческите посоки
„Духом вече всички сме от Самоков, стана наша постоянна спирка, чувстваме се като у дома си и с радост се връщаме там“, допълни тя. „За мен Самоков беше едно откритие. Идвайки в града, зад едни доста високи каменни зидове и големи затворени порти постепенно започнаха да се отварят едни доста приказни светове за мен. Аз съм от съвсем друг край – от Добруджа. Не съм човек на планината и ми трябваше време да свикна.“
Според Радостина Доганова симпозиумът е възможност да се покажат на други артисти самоковските светове и артефакти от миналото, които вдъхновяват за нови, съвременни творби със съвременна естетика. В рамките на симпозиума всяка година се провеждат творчески работилници с деца от център за настаняване от семеен тип и с възрастни хора от дом за стари хора. Представя се и обща заключителна изложба на творците от различни държави, а много от произведенията остават за постоянно във фондовете на местния музей.
„В Самоков има една магия. В центъра на града има една чешма, изградена 1660 година, от която някой външен гост пие ли вода от тая чешма, остава в Самоков. И по стара традиция всички самоковци, които канят гости отвън и са им особено мили, превеждат хората, канят ги да пият студена изворна вода и ей, на, аз съм вече 30 години самоковец“, разказа пред БНР директорът на Историческия музей в града д-р Веселин Хаджиангелов. "Гощаваме гостите не само с богатата самоковска кухня, но и с блага приказка, раздумка по улиците с местните хора и добра напитка", увери той.
Малко градове могат да се похвалят с открити мощи на светци от по-ново време
През септември 1995 година при разкопки на една от култовите църкви в града – Бельова черква, в гроб, разположен до северната стена под пода бил открит гробът на Великомъченик Симеон Самоковски с негови мощи.
Самоков е място, което концентрира много изкуство в себе си още в дълбоката история, посочи още Хаджиангелов. „Едни от първите хора, които започват да работят с метал, са именно тия планински мъже, които са разтопявали магнетитовия пясък и започват да добиват желязо. Неслучайно името Самоков е свързано с тия механични чукове, които пречистват желязото, задвижвани от вода – чукът сам кове.“
Музейният директор маркира и влиянието на Самоковската художествена школа, основана от бащата на Захарий Зограф - от 17 век до ден днешен. „И за тези няколко века самоковски творци могат да се изброят над 100 имена на художници, зографи, резбари. Всички са творили основно върху църковната живопис във вид на стенописи и икони. От началото на XX век се появяват вече светските художници. Самоков може да се нарече родно място на българската графика, защото първата печатница се намира в Самоков.“
За симпозиума Община Самоков отваря за творците Доспевската къща, чието дворно и вътрешно пространство се изпълва със стативи, маси и работни кътове.
София Хаджипапа е художничка от Кипър с майка българка. Участва във всички досегашни издания на симпозиума. Чувства се у дома не само в България, но и в самия Самоков, където всяка година открива нови неща. Споделя, че за нея винаги е интересно за да се запознава с „кухнята на работата“ на колегите си. Скулпторът Никола Колев участва за първи път в симпозиума. Майсторът на металната пластика сега експериментира с рециклирана хартия.
Цялото интервю с Радостина Доганова, Веселин Хаджиангелов, София Хаджипапа и Никола Колев чуйте в звуковия файл.В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..
Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" . "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..
100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..
Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..
Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Фондация Глобални библиотеки България съвместно с фондация BCause организират дарения от книги, с които ще се попълнят библиотеките в малките..