Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наръчник дава подробни съвети как да водим децата на планина

Престоят в планината дава на децата самочувствие и ги дисциплинира, смята авторът

Снимка: БГНЕС

От каква възраст е най-подходящо да тръгнете с децата си на планина и кои са най-подходящите маршрути? Отговорите дава наръчникът „На планина с деца“, събрал идеи и съвети, които ще ви убедят, че организирането на поход с най-малките туристи е напълно възможно и носи положителни емоции, развива качества и възпитава ценности.

Историите на дядо Владо – Владимир Сотиров, автор на книгата, който обикаля с внуците си Рила, Пирин и Родопите, могат да мотивират и по-скептичните, че децата се справят добре в планината. Той дава „рецепти“ какъв трябва да бъде подходът, така че детето да обикне планината и да тръгва с желание.

След 15 години ходене по планините той събрал всичките си пътеписи, публикувани в планинарски сайт, обработил ги, получило се нещо като семеен албум с над хиляда снимки. Въз основа на тази семейна ценност се появил и издателския проект. „Махнахме снимките, намалихме личния момент до максимум и се получиха точно тези наставления, които имат формата на наръчник“, обясни Сотиров в предаването "Закуска на тревата".

Той води и четирите си внучета на планина, при това спят на палатка, а не в хижи. Смята, че децата след две-три годишна възраст могат да нощуват в палатка в планината, както и да изминават по-големи разстояния.

„Първият например беше на две години и два месеца, когато го заведох под Мальовица и се изкачи с мен до Еленините езера – никакво носене, разбира се, детето си вървеше само. Мила (това е внучката)на три измина 25 километра за 12 часа цял ден ходене по Каньона на водопадите край Смолян. Боян беше, вторият внук, нямаше три години, когато се качи на Мальовица – пак сам. Внучката на четири се качи на Вихрен – това са 1100 метра денивелация.“

Наръчникът включва подробни препоръки и рецепти, както и отделно приложение с близо 40 различни варианта за еднодневни и няколкодневни екскурзии с различно ниво на трудност.

Според Владимир Сотиров включването на децата от малки в подобни семейни експедиции им дава самочувствие и те се усещат „наравно с големите“.

„Големите вървят и малките вървят. Вали ги дъжд, ама всички ни вали. Студено е, да, за всички е студено. Като бонус вече идва една дисциплина, която се проявява през цялата година вече в семейна обстановка. Няма глезотии, няма непослушание.“

С възрастта децата се радват да носят и повече свои вещи, като така помагат в разпределянето на багажа по време на поход, разказа още Сотиров.

„Това е едно послание, мое, към възрастните, да повярват в децата си, да нарамят раниците, да повярват и в себе си и да тръгнат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59