САЩ не са водещи, макар електромобилите да имат значителен дял в продажбите, големият двигател си остава Китай, който инвестира огромни средства в развитие на производствени мощности и иновации. Западноевропейските фирми и "Тесла" също започнаха да инвестират. Това е голяма приливна вълна, която продължава много силно, независимо от цените на петрола, коментира пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите.
По думите му, 50% от новите коли с Китай са електрически, а това вече е критична маса, която променя пазара. В Европа водещата страна е Норвегия, където почти 97 на сто от новите коли са електрически, дава друг пример Попов.

"Колкото повече караш, толкова по-бързо първо покриваш първоначалния си разход, но и преодоляваш въглеродния отпечатък на самото производство", отбелязва бившият екоминистър, като изтъква, че електромобилите се търсят от хора, които шофират по-активно.
С 2% е намаляло потреблението на петрол вследствие на покупките на електромобили. Ръстът при тях е много силна тенденция. Може да се очаква в близките няколко години електромобилният парк глобално да се удвои, казва още Юлиян Попов.
Двигателите с вътрешно горене няма да "загинат" за един ден. Колите, които в момента се купуват, ще продължат да се купуват поне още 10 години в сериозни количества, смята той.
По думите му, в следващите 5 години предстои огромна вълна от иновации. Обемът от иновации от страна на Китай, който ще видим в най-скоро време, е огромен, а китайският електромобил става изключително привлекателен за купувача.

Голяма част от бензиностанциите в страната започнаха да се оборудват със зарядни станции за електромобили. В градовете процесът е лесен, тъй като има достатъчно мощност и напрежение на мрежата, коментира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация (БПГА).
Реалният проблем е, че по магистралите и основните пътища липсват достатъчно мощност и напрежение, за да бъдат изградени достатъчно добри и бързи зарядни станции, подчертава той.
"На някои бензиностанции по магистралите има точно толкова, колкото да работи хладилникът, да се осветява бензиностанцията през нощта. Това са 10-15 киловата доставна мощност, при положение, че най-малката зарядна станция е 30-35 киловата. Говорим за сериозна разлика. Със сигурност на много по-малко места можете да заредите на "Тракия" или на "Хемус", отколкото около вас или в града."
"Водородът няма място, поне към настоящия момент, в пътния транспорт. Водородът има бъдеще в сериозния транспорт – корабния и железопътния. В тези сериозни и по-тежки сектори той има бъдеще", пояснява още Бенчев.
По директива за алтернативната инфраструктура водородът на бензиностанции трябва да се съхранява при 700 бара налягане (пропан-бутанът е на 7 бара), което го прави доста опасен, допълва експертът.
Двете мнения за предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковите файлове.
Сдружение „Млад планинар“ обединява деца и младежи в едно уникално пътуване през българската природа, история и културни традиции. Организацията не само че ги запознава с най-високите върхове на страната, но и ги приобщава към важни исторически събития и обекти. Това не е просто планинарска инициатива – това е мисия за възпитание на бъдещите поколения в..
Има пряка връзка между работата на ТЕЦ "Марица 3" и замърсяването на Димитровград със серен диоксид. Това заяви пред БНР Десислава Микова от "Грийнпийс" – България. Неизменно, откакто централата възобнови работа през 2021 г., когато включи своите мощности, се отчитат високи стойности на серен диоксид в града. Ни най-малко не е изненада..
Над 3 милиона кубични метра вода са постъпили в езерото Сребърна при акцията по принудително препомпване от река Дунав. Така бе предотвратено пресъхването на резервата в периода на екстремни горещини през лятото. В момента нивото на водата е около 80 сантиметра. Ако зимата е с повече валежи, екоекспертите очакват стабилизиране на..
В декларация лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов отправи критики към политиките за околната среда и управлението на екологичните проблеми в страната. Той посочи случаи на нарушения, свързани със замърсяване на питейната вода във Върбица и изливане на отпадъчни води в язовир "Тича". Документът бе оповестен преди изслушването на външния..
От края на ноември в Монтана започва подмяната на отоплителни уреди с екологично чисти. Ще бъдат монтирани близо 4200 климатика. 15 екипа ще работят в града и селата на общината. Повече от година жителите на община Монтана очакват да заменят старите си печки на дърва с екологично чисти отоплителни уреди. Процедурата се забави заради многото желаещи фирми..
Навсякъде по света се наблюдават екстремни явления, зачестяващи по сила, продължителност и необичайното време, в което се проявяват . Не всички тези явления можем да свържем с климата, отбеляза Валентин Симеонов, доктор по квантова електроника, изследовател във Федералния институт за технологии в Лозана. По думите му, следва да приемем, че..
Хисаря е едно от най-предпочитаните места за здравен туризъм в България със своите 22 минерални извора с различна температура, дебит и състав. Днес лечебните свойства на водата продължават да привличат посетители от цялата страна и чужбина. Минералната вода остава основният природен ресурс на града – с доказани лечебни качества, уникален..