Творби за фагот и оркестър от перуански композитори от различни поколения са включени в нов албум на българския фаготист Тома Михайлов, който от десетилетия живее в Перу – изключително деен музикант, който съчетава работата си на артист, педагог и организатор. Интересното е, че Тома Михайлов е инициатор да бъдат написани част от тези произведения, техен първи изпълнител и популяризатор по света. Неговият албум е първи по рода си в Перу. В този албум му партнират камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров и други музиканти.
Тома Михайлов е роден в София и започва музикалното обучение с проф. Васил Павлов. После завършва с отличие Санктпетербургската консерватория и работи в Оркестъра на Санктпетербургското радио. По-късно учи и в Мадрид.
По време на едно от турнетата си в Латинска Америка той открива красотата, изразителността и енергията на перуанската музика и разнообразието й в съвременните жанрове. В Перу работи в Националната консерватория и ръководи специалностите фагот, камерна музика и дирижиране. Дълги години е солист на Националния симфоничен оркестър на Перу, а също така във Филхармония Лима и оркестъра на "Пролирика" - Националната опера в Лима.
Заема поста музикален директор на Младежката опера "Бел Канто " и е директор на музикалния отдел в колежа "Санта Мария“. Преподава и ръководи първия Мастер по музикология в Перуанският католически университет.
Свири като солист и преподава майсторски класове в Мексико, Аржентина и Чили.Изпълнява първите перуански произведения за фагот и оркестър,фагот и пиано,дървен духов секстет и много други произведения, написани за него, с премиери в САЩ, Мексико, Аржентина, Италия и Австралия. В продължение на повече от 20 години работи с перуански композитори от всички жанрове.
Самият Тома Михайлов представи своя албум в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...