Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фаготистът Тома Михайлов разгръща творчеството си в Перу

Музикантът записа у нас албум с музика от перуански композитори

Тома Михайлов

Творби за фагот и оркестър от перуански композитори от различни поколения са включени в нов албум на българския фаготист Тома Михайлов, който от десетилетия живее в Перу – изключително деен музикант, който съчетава работата си на артист, педагог и организатор. Интересното е, че Тома Михайлов е инициатор да бъдат написани част от тези произведения, техен първи изпълнител и популяризатор по света. Неговият албум е първи по рода си в Перу. В този албум му партнират камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров и други музиканти.

Тома Михайлов е роден в София и започва музикалното обучение с проф. Васил Павлов. После завършва с отличие Санктпетербургската консерватория и работи в Оркестъра на Санктпетербургското радио. По-късно учи и в Мадрид.

По време на едно от турнетата си в Латинска Америка той открива красотата, изразителността и енергията на перуанската музика и разнообразието й в съвременните жанрове. В Перу работи в Националната консерватория и ръководи специалностите фагот, камерна музика и дирижиране. Дълги години е солист на Националния симфоничен оркестър на Перу, а също така във Филхармония Лима и оркестъра на "Пролирика" - Националната опера в Лима.

Заема поста музикален директор на Младежката опера "Бел Канто " и е директор на музикалния отдел в колежа "Санта Мария“. Преподава и ръководи първия Мастер по музикология в Перуанският католически университет.

Свири като солист и преподава майсторски класове в Мексико, Аржентина и Чили.Изпълнява първите перуански произведения за фагот и оркестър,фагот и пиано,дървен духов секстет и много други произведения, написани за него, с премиери в САЩ, Мексико, Аржентина, Италия и Австралия. В продължение на повече от 20 години работи с перуански композитори от всички жанрове.

Самият Тома Михайлов представи своя албум в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00
Д-р Лиляна Димитрова - лицево - челюстен хирург

Д-р Лиляна Димитрова - гост в "Горещи сърца": Вярата ми дава закрила и сигурност

Д-р Лиляна Димитрова е лицево-челюстен хирург с 42 годишен опит. Работила е във Варненската военно-морска болница, в "Пирогов", в болницата по Лицево-челюстна хирургия в Стоматологичния факултет, в "Александровска болница". Тя е една от създателите на отделението по Лицево - челюстна хирургия в болницата в Русе. "В Северна България – от Видин до..

публикувано на 13.10.24 в 07:23
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20

Васил Василев-Зуека: Всяка една картина е следващият урок за мен

Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога .  Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието. "Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха..

публикувано на 11.10.24 в 18:01

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван..

публикувано на 10.10.24 в 15:16

Горещите сърца Феня и Искра Декало

Сестрите Феня и Искра Декало са кореспонденти на Българското национално радио в Израел. Едната е родена във Варна, другата в София. Много са задружни и са повече от сестри, приятелки са и не могат една без друга. Феня е завършила журналистика, а Искра е завършила педагогика. Разликата във възрастта им е пет години. Искра, която е по-малка е..

публикувано на 06.10.24 в 07:08