Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Попов преплува успешно Ламанша с благотворителна кауза

Събраните средства ще се дарят на организация, подпомагаща бездомници

Александър Попов
Снимка: Юлиан Попов

За 13 часа и 58 минути 20-годишният българинът Александър Попов преплува Ламанша. Той си бе поставил за цел да събере средства за благотворителност в полза на британска организация, подпомагаща бездомни хора.
      

По регламент Попов плува от британския до френския бряг без право на почивка и без плувен костюм.

В лодката, придружавала Александър по време на преплуването на водния участък, бе и неговият баща – Юлиан Попов, експерт и анализатор, бивш министър на екологията в служебното правителство на Марин Райков.

„Едно такова преплуване има нужда от морална подкрепа – то е колкото физическо, толкова и психологическо изпитание“, подчерта Юлиан Попов в интервю за предаването „Преди всички“.

Александър, който живее в Лондон, се готви за предизвикателството от година. След преплуването тежи с 5 кг по-малко. Той не е професионален плувец. Една от най-големите трудности при подобна акция е да можеш да издържиш на ниската температура на водата – 17-18 градуса, поясни неговият баща.

„Подобни предизвикателства трябва да се поемат. Не смятам, че е нещо уникално подобно нещо. Всеки човек трябва да си има някаква налудничава идея, която в даден момент в живота да си я изпълни и да си я реализира – дали да преплува Ламанша или да изчита Стара планина от единия край до другия.“

Юлиан Попов припомни преплуването на Ламанша от Петър Стойчев, който прекоси протока за 7 часа. „И аз бях много трогнат, че по средата на преплуването той се обади да пита как вървят нещата. Той също подкрепяше цялата история.“

Благородната кауза на Александър Попов приключва успешно. До момента желаната сума от 5 хиляди паунда е почти достигната, съобщи баща му.

"Бездомните хора не са чист проблем на бедността - това е комплексен проблем, който много трудно се разбира", коментира Юлиан Попов. 

"Бедността се увеличава, но това означава една сложна социална промяна, която води до тежко изпадане на хора от социалния ред. Това не е въпрос просто на "Нямам пари или къде да живея". Но подобни организации се занимават с хората индивидуално."

Когато личното постижение от подобно преплуване е съчетано с отношение към подобен социален проблем, тогава и удовлетворението е по-голямо, смята Юлиан Попов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21