Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близки срещи от слонски вид - благородната Артайда от Столичния зоопарк

Какво е да спиш на 100 кубика насип от пясък, да те хранят с глезотийки от Германия и да ти правят редовно маникюр и педикюр? Отговора ще ви дадем във втората част от слонските ни истории от Софийския зоопарк. 

В миналия брой на „Изотопия” ви разказахме историята на няколко поколения столични слонове. Хоботковци щъкат из София от 1912 г. насам. За тях можете да чуете на сайта на „Хоризонт”, както и в социалните мрежи.

Настоящата слонска царица е на 56 години и носи благородното име Артайда, на галено Тайди. През ноември 2004-а идва от зоопарка в германския град Гелзенкирхен. Има си всичко, според хората, които се грижат за нея, начело с ветеринаря д-р Иван Цветков. Възпитават я със система от команди и при така наречения защитен контакт.

Слон да си!

На Артайда й осигуряват специални хранителни добавки от родната Германия. Яде сено, ябълки, моркови, картофи, краставици и много други, все полезни зарзавати. Редовно й правят маникюр и педикюр, за да няма абсцеси по краката. Работният процес по разкрасителната дейност отнема час. За целта ползват пейка, на която слоницата вдига предни крака. Те са по-важни от задните, защото носят по-голямата част от тежестта на тялото - около 60% от него.

Разнообразен инструментариум в името на красотата...

Сред инструментите за козметичната операция може да се видят: едра и ситна пила, която е около 40 сантиметра, ляв и десен двоен нож за чистене на нокти, кръгъл нож, който се използва при задни крака, както и големи клещи за рязане на нокти. "Клещите вършат хубава работа, когато искаме да се освободим от ненужни нокти за кратко време, но аз лично много рядко ги използвам", пояснява д-р Цветков. 

Артайда в момента тежи около четири тона и половина. През лятото пък я разхлаждат с баня. Голямото момиче разполага и с външен басейн.

"Трябва още от начало на изпълнение на командата да й кажете: "Браво!". По този начин тя разбира за какво става въпрос", допълва още Иван Цветков. Достъпът до ушите също е много важен. Една от най-тънките кожи е там и лесно може да се вземе кръв, ако има нужда. Артайда няма нищо против. Дава си ухото, макар и доктор Цветков да признава, че тези две седмици не са й взимали кръв, защото са я къпали.

Какво представлява слонската баня?

Доктор Иван Цветков разказва, че са извели пожарникарски маркуч на външния двор и са го свързали със струйник. Уверява ни, че се получава сериозна струя и, когато на Артайда й е много топло и дойде много бързо при подготвения за нея маркуч, за секунди се разхлажда. Самата баня продължава около 15 минути. В зимните дни Артайда разполага с хол и спалня.

"На животните трябва да се дава право на избор. На Артайда й осигуряваме достъп навсякъде, където може. През нощта има възможност да излезе на хлад, може да се прибере и вътре. Може да пие вода от няколко източника", разказва още д-р Иван Цветков и обобщава: "Тя има всичко. И най-вече: внимание".

Чуйте още за делника на Артайда в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48