Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минка Капитанова: Няма спад на туристите в Гърмен

Има предостатъчно минерална вода, уверява кметът на фона на растящите заявки за инвестиции

Огняново
Снимка: kmeta.bg

Топлите минерални извори в  община Гърмен и техните лечебни качества превърнаха село Огняново в един от най-предпочитаните СПА и балнеокурорти у нас.  Големите комплекси и малките семейни хотели нямат проблем със заетостта, и целогодишно. Инвестиционният интерес и в момента остава траен, което извежда въпроса за баланса  между легловата база и  ресурсите от минерална вода.  

Двата най-големи извора, познати като мирата на Огняново, са най-предпочитаното място за хора, които възстановяват своето здраве. До миналата година тези места изглеждаха по-примитивно. По проект с  община от съседна Гърция по трансграничните програми изворите бяха напълно обновени и оборудвани със съблекални, душове, рампи за инвалидни колички и денонощна охрана. 

Според последния доклад на външни експерти, изследвали 19-те находища в района, дебитът е много по-голям.

"Имаме завишаване изцяло на дебита, който има в курорта Огняновски минерални бани. Той е бил 25 литра и 200 в секунда. Сега към момента от доклада той е 33 литра и 860 в секунда. Има достатъчно минерална вода. Това, което се опитват някои да говорят, че водата ще свърши, водата изчезва... няма такова нещо. Има предостатъчно вода, но трябва да се вземат мерки, да се събира в резервоар, който ще е необходим за хотелиерите, за да може да се използва рационално водата, тъй като потреблението се завишава петък, събота и неделя, когато всички хотели и къщи за гости са пълни", коментира пред "Хоризонт" кметът на община Гърмен Минка Капитанова.

Обновените мира в Огняново не само привличат много туристи, но осигуряват и работни места. Ремонтът на обществената минерална баня и обособяването на пет стаи за  гости в сградата, с общински ресурс от 1 милион лева, беше повод за политически атаки към кмета на общината и съмнения за скрита приватизация.

Обществена баня е необходима, мотивира се Минка Капитанова. "Обществена баня е необходима, не само за община Гърмен, а за целия регион, защото хората посещават баните. Има много голям интерес. Бяхме много уязвими, че беше в такова състояние, тъй като тя беше дадена на концесия за 10 години преди това и не беше стопанисвана както трябва. Бях критикувана, че се дават толкова средства за банята, но мисля, че това, което е направено, може да се види и да се ползва от хората."

"Няма спад в туризма и в посещението на туристите в община Гърмен, тъй като виждаме, че басейните са пълни и хотелите са пълни, това означава, че нямаме спад", твърди кметът Минка Капитанова.


Повече по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02