На прага на новата учебна година децата и техните родители се готвят за 15 септември. С наближаването на датата, броят на клиентите в книжарниците расте.
Въпреки че отпускарският сезон е в разгара си, а август най-често се асоциира с време за отдих, подготовката за първия учебен ден е започнала и родителите вече обикалят книжарници и магазини със списъци в ръка. Средно по 200 лева заделя всяко семейство от своя бюджет, за да се закупят тетрадки, канцеларски пособия, раници и учебници, за предпочитане „втора ръка“. Сумата расте, ако добавим и разходите за дрехи и обувки, както и за частните уроци при по-големите.
Ето какво споделиха родители пред "Хоризонт":
"Днес избираме тетрадки, учебни помагала, моливи, химикалки, блокчета за рисуване. Купуваме само тетрадки, т.е. само консумативи, никакви раници, никакви чудеса, имаме си всичко."
"Не сме заделяли бюджети, купуваме каквото ни е необходимо."
"Със сигурност минимум по 100 лева ще бъде за тетрадки и други помагала."
"По 200 лева на дете. Става по-скъпо, защото и децата стават по-големи."
"Поне 250 лева. Гледам да има всичко необходимо, като не прекалявам. Избирам по-нормални цени."
Има и родители оптимисти, които смятат, че ще се справят и с много по-малко средства:
"Ще дам най-много 50 лева, не искам повече. Трябва да спрем с тези тетрадки, много пари за хартия се дава. Трябва да минем на таблети."
Посещаваме книжарница, в която цените на тетрадките започват от 50 стотинки, а най-скъпата струва 11 лева. Цената зависи от броя страници, вида хартия, както и от корицата.
Всичко необходимо за учениците може да се намери и в големите търговски вериги, които привличат клиенти с промоционални цени. В пазаруването участват и самите ученици. И докато родителите посягат към тетрадки, на чиито корици са изобразени лицата на знаменити личности, то малките имат други предпочитания:
"За мен конкретно черепи и игри."
Учебниците за началните класове са безплатни, но цената на комплект нови учебници в гимназиален курс по новата учебна програма варира между 200 и 300 лева. Задължени да учат с нови учебници са десетокласниците, които са първият випуск, за който промените влязоха в сила. Останалите гимназисти имат възможността да закупят използвани учебници, с което могат да си спестят около 30 % от разходите.
"Предпочитам втора употреба, смисъл стари, не защото са по-евтини, ами просто защото има някои наистина запазени от тях и няма смисъл да купуваме нови, защото наистина са много скъпи."
"Учебниците ми всичките по 14 предмета досега бяха около 50 лева всичко. Сега ще имам 9 предмета, така че предполагам, че ще са доста по-малко."
Ако пък готвите първолак, в списъка с необходимите покупки задължително попада и раница. В една от големите търговски вериги цените варират между 15 и 50 лева. В книжарниците пък в зависимост от производителя и качеството се предлагат по-луксозните модели с ортопедичен гръб и дишаща материя, чиято цена стига до 200 лева. Търговците съветват да не се купуват по-евтини раници, които не само се късат бързо, но не са и неудобни. Някои родители поръчват раницата на детето си онлайн:
"Вече си поръчахме раница. Тя е специално на един футболен клуб, на който той е фен."
Разходите за различните ученически и канцеларски пособия за първокласниците варират между 100 и 200 лева, обясни Неджибе Кокударева - продавач-консултант в борса за учебници. А обширният списък включва още:
"Моливи, цветни, флумастери, блокчета за рисуване, боички, сметало, пръчици за смятане, които са пластмасови буквички, цифрички, пластелин, дъска за моделиране заедно с ножче, сухо лепило също. Като за първолаците те са със специални тетрадки, трябва да бъдат с тесни и широки, големи квадрати."
Но родителите, които вече са направили своята обиколка из търговските центрове, не са толкова оптимистично настроени, защото са установили, че разпродажбите засягат единствено лятната колекция:
"Евтини са тези, които са за лятото. За първия учебен ден са скъпи."
"Скъпа е издръжката на един ученик. Намаления не виждам."
Коледа е време за семейството . Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля. Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството. Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..
В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..