Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-много круизи започват от Италия

Корабът Costa Deliziosa
Снимка: БГНЕС

2018 година е рекордна за морските круизи в страните на Европейския съюз. По данни на Евростат броят на тези, които са избрали подобна ваканция достига 7 милиона души. Въпреки този интерес и акцентът, който страната ни поставя върху туризма се отбелязва, че нито един морски круиз не е започнал от двете ни големи пристанища Варна и Бургас през последните 5 години. Това се отнася и за съседната ни Румъния.  Данните на Евростат показват, че най-много круизи започват от Италия. Останалите страни начална точка на пътувания са Испания, Германия, Великобритания и Белгия.

Круизните пътувания стават все по-популярни за прекарването на ваканцията и това е тенденция в световен мащаб.

"За съжаление по нашите вече доста модерни пристанища, главно Бургас и Варна на круиз терминалите ни все още спират много повече военни натовски кораби по време на учение, отколкото пасажерски, круизни кораби. Но това веднага искам да подчертая, че не е по вина на самите администрации на пристанищата или на нашата държава, за съжаление целия регион, цялата акватория на Черно море, включително Румъния, Турция, Украйна, всички черноморски държави изпитват един и същи проблем, който от една страна е геополитически, от друга страна е чисто икономически в смисъл, че ние сме много слаби пазари,. т. е. с много ниска покупателна способност и на практика нямаме възможност да захранваме с достатъчен брой платежоспособни пасажери големите круиз линии", каза за "Хоризонт" Илиян Иванов от Българското круиз общество.

В последните няколко години круизите в Черно море са в застой отбелязва Диана Благоева управител на туроператор специализиран в този продукт, член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

"Първоначално, когато имаше доста круизи, които бяха в Черно море, общо взето основни дестинации бяха както Кримския полуостров, Истанбул- основно пристанище, от което имаше доста отплавания и съответно тези кораби минаваха и през Бургас, и през Варна. Обаче след създалата се политическа ситуация в Крим и след терористичните атаки в Истанбул тези кораби като цяло се отдръпнаха, круизните компании  и до голяма степен това се отрази и на спиранията в България. Като преди няколко години в една от големите круизни компании имаха отплавания от Бургас, обаче интереса към тези отплавания не беше много голям и всъщност много трудно тези каюти, които бяха отделени за нашия пазар се продаваха"

Туризмът в Гърция е традиционно развит, корабостроенето е с традиции. Как изглежда круизния туризъм за едно сравнително близко до България пристанище като това в Атина.

"Едно пристанище като Пиреа, което обслужва световен град като Атина, дори от самото пристанище като начално пристанище не тръгват много круизни линии, изключително малко, защото много така хора предполагам в България смятат, че Атина като едно близко пристанище, като световен град е изключително развит в морско отношение по отношение на круиз индустрията, това съвсем не е така. Масата от големите круизни линии, които ползват за своите маршрути като начална отправна точка, това е Италия. Дори ако вземем един друг световен град, също много близко до България- Истанбул, там пък в пъти по малко тръгват различни круизни маршрути. Дори мога да Ви кажа, че Турция, тяхното правителство дотира по 40 долара за всеки един пасажер на кораб, който е с над 750 пасажера, т.е. самата държава допълнително поощрява самите круизни линии да включат поне Истанбул в техните маршрути като те се опитват да спонсорират, един вид да ги купят, но дори и това не работи. Истанбул последните години говоря за световна дестинация като Истанбул беше зачеркнат", каза Илиян Иванов. 

Кои са посоките, които избират българските туристи?

"Това са Средиземно море най вече. В момента доста усилено се търси Дубай като дестинация за зимните месеци, както и Карибския басейн. Забелязвам това, че нараства броя на хората, които плануват своите круизни пътувания по-напред във времето, т.е в момента ние правим резервации както за втората половина на 2020, така и вече доста резервации за 2021 година. Нещо, което преди години беше по-скоро много рядко срещано, сега по-скоро вече при нас специално се засилва като тенденция",  допълни Диана Благоева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02