Национална конференция за провеждане на образованието в домашна среда ще се проведе в понеделник, на нея деца и родители ще споделят опит при провеждането на образованието на учениците в домашни условия.
„По-интересно е, че за пръв път от 14 години ще имаме честта да чуем домашните ученици, вече пораснали домашни ученици, някои от тях са бивши домашни ученици, които заемат съществена част от лекторската програма на тазгодишната конференция. Ще чуем осем общо домашни ученици, двама от тях или трима вече бивши. Това е може би най-интересното и ще бъде със сигурност доста насърчително и полезно за конференцията“, каза в интервю за "Хоризонт" Петър Порумбачанов - председател на УС на Асоциация за домашно образование
По данни на министерството на образованието около 1500 деца са избрали да се обучават дистанционно, учат в домашна среда и се явяват на изпити. Петър Порумбачанов е баща на четири деца, които не са посещавали училище и се образоват в домашна среда.
„Нямаше такава възможност всъщност, когато ние започнахме да образоваме преди 20 години децата си, но така или иначе открихме през годините превъзходни пътища за образование, във времето, в което живеем това не е никак трудно.“
Как оправдават отсъствието на децата от училище пред институциите?
„Казваме им да не ходи във вашето училище. Значи идентифицирането на училището с държавното училище е съвсем неправилно. Мисля, че обществото започна да го разбира и че както и това, че има много образователни алтернативи. Ако искаме образованието да се развива, да има плурализъм и най-вече конкуренция в този сектор, то трябва да се обърне внимание и да се подкрепят хората, които наистина отговорно са взели решение за образоване на своите деца. Естествено там, където е нужно цитираме законодателството, чрез което юридическият отдел на Асоциацията ясно показва на чиновниците, че всъщност е съвсем законно родителите да вземат решение за начина и мястото, в което ще образоват своите деца", допълни Петър Порумбачанов.
Защо родителите, основали Асоциация за домашно образование не одобряват обучението в училищата.
"Има много неща, които не ми харесват. Всъщност аз съм и професионалист от гледна точка на това, че съм педагог. Никога не съм харесвал самата методология в образователната система, поради простия факт, че тя е застинала във века на парния локомотив, когато говорим за реактивни двигатели. Урочно-класната система не се променя в никакъв положителен план и начин и тя не може, защото е измислена и приложена в едно друго време с една конкретна цел. Целите се променят и именно факта, че не се дава възможност за интеграция на новите постижения в науката, както и да се търси различно мнение от установеното в учебниците винаги е било силно притеснително от академична гледна точка", коментира Петър Порумбачанов.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..