Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва четвъртото издание на фестивала „КвАРТал“ в София

Трите фестивални дни провокират с алтернативни пространства за градска култура

Снимка: Фейсбук

Четвъртото издание на фестивала „КвАРТал“ започва днес и ще продължи до 15 септември. 
В 21:00 ч. е откриващото парти на „КвАРТал“ във French 75. Тогава ще бъдат раздадени програми, които могат да се намерят и по другите локации на фестивала, както и на фейсбук страницата на „КвАРТал“. 
Днес фестивалът подгрява почитателите си с няколко основни събития. В 14:30 ч. пред Градската баня ще стартира тур, предвождан от незрящи хора. Идеята е участниците да обикалят със завързани очи и да се настроят за алтернативно възприятие на заобикалящата ни среда. В галерия PORT.A ще открият изложбата „Void Simulacrum”, в която публиката ще стане част от пърформанс. 
И през трите фестивални дни на „КвАРТал“ ще има музика на открито, документални прожекции в Дом на киното, архитектурни разходки из старините на стария еврейски квартал, дегустации, изложби, пърформанси и други. 
Фестивалът се провежда паралелно на няколко улици в София. Ще бъдат затворени за движение на автомобили улица "Веслец" /в частта между улица "Екзарх Йосиф" и "Цар Симеон"/, и улица "Цар Симеон" /в частта между "Сердика" и "Мария Луиза"/ - в зоната на стария еврейски квартал в Столицата. 
Този район започва да запада от 50-те години на ХХ век и още от 70-те е имало идея той да бъде превърнат в пространство за култура, припомни в предаването „Хоризонт до обед“ Мартина Стефанова, съорганизатор на „КвАРТал“.
"Нашата идея, която започнахме преди четири години, не е да идентрифицираме и да кажем „Тука ще бъде култура и изкуство!“, а да подкрепим вече съществуващото на тази територия. Да направим нещо като мрежа между локациите и хората, които са там и да започнем заедно да изграждаме нещо като малко гражданско общество“, обясни тя.
Мартина Стефанова допълни, че преди появата на фестивала „КвАРТал“ в района е предвиждано да бъдат събаряни стари къщи с архитектурна стойност и на тяхно място да бъдат издигнати нови офис сгради. 
„Сега ни се иска наистина хората да усетят и да разберат защо трябва да опазваме културното си и архитектурно наследство и защо трябва да посещаваме този квартал по-често“, допълни Стефанова.
Още за замисъла и мисията на фестивала можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23