Учителят Мина Илиев ще посрещне учебната година за 36-и път. Той коментира, че преподаването в училище става все по-трудно.
„Връзката, учител, родител, ученик започна да се къса. Родителите станаха доста претенциозни, без покритие в повечето случаи. Ако не дай си Боже им направиш забележка за тяхно добро, веднага се каза: „Аз ще пусна жалба“, каза той пред БНР.
В предаването „Закуска на тревата“ Мина Илиев предложи да се заплаща пускането на жалба срещу учителите и да се проверява.
„Проверяващите, които извършват проверката и установят, че не отговаря на истината тази жалба, този, който е пуснал жалбата да си заплати за проверката и съответно да обезщети човека, който е очернил без причина. Присъствах на такива случаи с колежки. Застава майка и казва: „Аз ще ви съсипя“, само защото е казала, че детето трудно се справя, че има нужда от допълнителна работа, да се работи с него, да остава извън часовете да работи с него“, допълни Мина Илиев.
„Не сме свикнали да приемаме истината“
Не всеки обича да му се казва истината в очите и когато му се каже истината в очите ставаш лош.
„Ние не сме свикнали да приемаме истината. Ако те галят по козинката и ти кажат: „О, чудесно, всичко е идеално, прекрасно“, да няма проблем, ще гледат усмихнати. В момента, в който застанеш и кажеш, вижте: „Дайте да вземем мерки, тук и тук не вървят нещата“,… „Как така не вървят, не може да не вървят“.
Мина Илиев разказа за случай, при който неговата внучка, която живее в Германия е получила наказание в училище.
„Внучката ми хвърлила хартийка на пода в коридора, беше наказана цяла седмица да чисти коридора, да събира хартийките. Отвън изнесено името ѝ и без коментар.“
За дисциплината в българското училище
„Все по-трудно става, защото в момента, в който тръгнеш да правиш забележка, ти ставаш лош. Не можете да правите забележка на детето, то ще прави това, което иска. Не е точно така, защото то ще прави това което иска, но то ще вреди на останалите деца, които искат да учат в часовете“, коментира учителят Мина Илиев.
В преподавателската си дейност той използва метода на убеждението.
За агресията в училището, преподавателят Мина Илиев коментира:
„Страшно много агресия има, даже училището, в което работя е на такова място, че всяка сутрин поне трима или четирима шофьори се бият. Улицата е двупосочна, малка, спират и започва луд скандал, при което децата скачат на прозорците: „Ето пак има, пак ще се бият“.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...