Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рамсес Гайего: Квантовите компютри могат да помогнат да се намери лечение на рак

Рамсес Гайего, изпълнителен заместник-председател, Quantum World Association
Снимка: Добромир Видев

Квантовите компютри са още бебета, но няма да чакаме десетилетия, за да пораснат. Тогава те ще решават проблеми, за които още дори не подозираме. Това каза Рамсес Гайего, изпълнителен зам.-председател на Quantum World Association, който бе гост на форум, посветен на киберсигурстта.

Асоциацията обединява професионалисти, фирми, хора от академичните среди, които имат желанието да разберат, че работата по създаването на квантови компютри преминава от лабораториите, от света на физиците и математиците, IT-тата, към една дисциплина, която все повече ще бъде предизвикателство.

„Едно от полетата, в които се работи е квантовата комуникация, сигурната комуникацията. Сигурността, че никой не може да се намесва по време на комуникацията. Да си сигурен, че ако казваш, че си ти, това наистина си ти. Имате съоръжения, технологии и методологии, които не само криптират, но и абсолютно осигуряват, че това си ти, системата, данните в нея са също осигурени“, каза Гайего.

По думите му вече и правителства инвестират в квантови компютри.

„Например Китай, Съединените щати, Канада, Австралия. Защо? Защото виждат, че границите на тайните в света могат да паднат много скоро. Представете си ядрената енергетика или стратегиите за защита на една държава, които военните правят. Неща, които са със значение за обществото. В момента в който можеш да ги „разкодираш“, става…уау“.

Сегашните технологии ще станат отживелица

„В момента използваме технология, която след влизането на квантовите компютри ще бъде отживелица. Нашата цел е да накараме обществото да обърне внимание на проблеми, които дори още не съществуват, проблеми, които днес не ги виждаме. Те ще бъдат решавани чрез този масивен източник на данни, който ще ги обработва и ще дава сила за да се решаваме проблемите“, каза Рамсес Гайего.

Според него квантовите компютри може да бъдат използвани в търсенето на нови молекули за лекарства, които могат да помогнат на хората да бъдат излекувани.

„Ето друг пример - отиването до Марс също може да бъде подпомогнато от квантов компютър. Отново - няма как да ви дам точен отговор за ползите, защото наистина квантовите компютри ще ни помогнат да решим проблеми, за които ние днес не можем да се досетим и не можем да си представим. Възможно е също да намерим начин - във  фармацевтичната индустрия, да намерим лечение на рак, на СПИН или, примерно, фармацевтичните компании да намерят най-късия път на едно лекарство до пазара, защото в момента подобни неща отнемат години заради тестването на много разработки."

Къде е Европа

„Европа е изгубена в тази квантова сфера. Европа си има други геополитически проблеми, географски проблеми. Но по въпроса за квантовите компютри - 2016 г. Европейският съюз се съгласи да инвестира един милиард, това са много пари. Но към днешна дата програмите като „Хоризонт 2020“… Европа се чуди на коя държава да даде от тези пари и какво всъщност да направи с тях. Например, в Австрия, във Виена има фантастичен център за квантова технология. И те вероятно биха заслужавали подобно инвестиране. Обаче в Барселона, в Испания, имаме при нас институт по светлина, който е водещ в света. И по тази логика си мисля, че и Барселона би заслужава пари“.

„Какво говорим за Белгия, Италия, България? Разбирате ли, Европа загуби в начина, по който да измисли по какъв начин да даде тези пари, на кого да се дадат. И докато ние в ЕС се чудим как да разпределим един милиард - долара ли са, евро ли са, само една лаборатория в Китай дава 10 милиарда, само една компания. И това вече наистина променя правилата на играта“, допълни Рамсес Гайего.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00